Reklama

Jakie są przyczyny piekących stóp?

Piekący ból stóp to dość częsta przypadłość. Kiedy jednak się nasila, może znacznie utrudniać, a wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Najczęstszą przyczyną są alergie, ale też przewlekłe choroby skóry. Szczególnie narażone są więc osoby często korzystające z publicznych basenów czy sauny. Warto jednak wiedzieć, że poprzez piekący ból stopy mogą ujawniać się poważne schorzenia narządów wewnętrznych czy zaburzenia hormonalne. Sprawdź, o czym może świadczyć pieczenie stóp i kiedy należy się zgłosić do lekarza.

Pieczenie stóp a grzybica

Najczęstszą przyczyną pieczenia stóp jest grzybica. Tą powszechną chorobą bardzo łatwo jest się zarazić – np. na publicznych basenach lub poprzez korzystanie ze wspólnego ręcznika. Inne charakterystyczne objawy grzybicy to złuszczanie się naskórka (zwłaszcza między palcami), pęknięcia skóry, świąd i zaczerwienienie. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u dermatologa i stosowanie maści przeciwgrzybicznych.

Pieczenie stóp a modzele

Pieczenie stóp może być również efektem tworzących się na podeszwach modzeli, czyli odcisków. Powstają one zazwyczaj na skutek noszenia niewygodnego lub wykonanego ze sztucznego tworzywa obuwia. Modzele wyglądają jak żółte narośla na skórze, a pod wpływem nacisku powodują piekący ból. Warto zwalczać je już w początkowej fazie, by uchronić się przed stanem zapalnym. Pomocne będzie moczenie stóp w wodzie z sodą oczyszczoną, a następnie delikatny peeling i stosowanie kremu lub olejku nawilżającego.

Reklama

Pieczenie stóp a ostroga piętowa

Ostroga piętowa (a właściwie zapalenie rozcięgna podeszwowego) to częste schorzenie atakujące osoby starsze lub pracujące w pozycji stojącej. Jego przyczyną mogą być także zwyrodnienia i przeciążenia spowodowane nadwagą lub otyłością. W efekcie dochodzi do stanu zapalnego w obrębie kości piętowej i odkładania się złogów wapiennych, które tworzą narośl, zwaną ostrogą piętową. Objawem jest przeszywający i piekący ból wewnątrz stopy. Nasila się on rano, a także po dłuższym odpoczynku. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u ortopedy. Leczenie polega na zabiegach fizykalnych (jonofereza, ultradźwięki, krioterapia, laseroterapia) i masażach stopy. Ostatecznością jest chirurgiczne usunięcie ostrogi piętowej, nie ma jednak gwarancji, że narośl nie odrośnie na nowo.

Pieczenie stóp a cukrzyca

Pieczenie i mrowienie stóp to charakterystyczny objaw neuropatii – groźnego powikłania cukrzycy. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi z czasem uszkadza układ nerwowy, a konkretnie nerwy obwodowe. Znajdują się one w skórze i mięśniach, odpowiadają za przewodzenie impulsów ruchowych i czuciowych do kończyn. Zaburzenie ich funkcjonowania objawia się właśnie pieczeniem i mrowieniem – najczęściej stóp i rąk. Z czasem może dochodzić do świądu i wrażliwości na dotyk. Podstawą leczenia jest obniżenie poziomu cukru we krwi poprzez odpowiednią dietę, a czasem także środki farmakologiczne.

Pieczenie stóp a niedoczynność tarczycy

Pieczenie stóp może się również wiązać z neuropatią przy niedoczynności tarczycy. Zbyt mała ilość wydzielanych przez ten gruczoł hormonów negatywnie wpływa na procesy metaboliczne w organizmie. Może też prowadzić do pogrubienia tkanki łącznej w stopach, uszkodzenia nerwów, a nawet osłabienia mięśni. Nieleczona neuropatia spowodowana niedoczynnością tarczycy objawia się m.in. poprzez mrowienie i drętwienie kończyn, piekący ból stóp, a także mniejszą wrażliwość na ciepło.  

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy