Reklama

Jakie warzywa szkodzą nerkom?

Chociaż warzywa są źródłem wielu witamin, nie zawsze powinny być częścią diety. Osoby cierpiące na problemy z nerkami muszą unikać jedzenia kiszonej kapusty czy szpinaku. Pomijać należy przede wszystkim te produkty, które zawierają dużo soli czy szczawianów. Wpływają one bardzo niekorzystnie na pracę tego narządu. Jakie inne warzywa szkodzą nerkom? Dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego niektóre warzywa szkodzą nerkom?

Istnieje grupa warzyw, których spożywanie stanowczo odradza się osobom chorującym przewlekle na nerki. Szczególnie uważać należy na te z dużą zawartością soli oraz szczawianów. Sól zwiększa ilość białka w moczu, a to prowadzi do wielu powikłań. Składnik ten zwiększa poziom kreatyniny i mocznika w organizmie. Są to toksyczne substancje, których nadmiaru nerki nie są w stanie usunąć. Szczawiany natomiast przyczyniają się do powstawania kamieni nerkowych.

Polecamy: Najlepsze warzywa na detoks

Reklama

Czerwone buraki

Pierwszymi z warzyw, których stanowczo odradza się osobom chorującym na nerki, są czerwone buraki. Oczywiście jest to produkt bogaty między innymi w magnez czy potas, ale źle wpływa na pracę chorych nerek. Buraki zawierają szczawiany, będące szkodliwymi związkami chemicznymi. Szczególnie narażone na ich negatywny wpływ są osoby chorujące na kamicę nerkową. Związki te mogą dodatkowo potęgować objawy choroby oraz przyczyniać się do powstawania nowych kamieni nerkowych.

Kapusta kiszona

Osobom mającym problemy z nerkami zaleca się wykluczenie z diety kiszonek. Dlaczego? Zawierają dużo soli, która nie jest obojętna dla pracy nerek. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, a ta nie może być w prawidłowy sposób przefiltrowana przez nerki. Usuwają one wtedy mniej płynów, a to w efekcie zwiększa ciśnienie krwi. Skutkiem może być trwałe uszkodzenie tych narządów.

Marchew

Kolejnym warzywem, którego spożywanie powinni ograniczyć pacjenci nefrologiczni, to marchew. Pomimo tego, że zawiera wiele cennych witamin (między innymi z grupy B) i ma działanie antyoksydacyjne, to posiada spore ilości cukru. Jego nadmiar szkodzi nerkom i sprawia, że pracują gorzej. Wysoki poziom składnika powoduje uszkodzenie kłębuszków nerkowych oraz zwiększoną ilość przepływu krwi. To w konsekwencji stanowi ich obciążenie i uszkodzenie.

Szpinak

Szpinak to źródło wapnia, którego nadmiar przyczynia się do rozwoju kamicy nerkowej. Ponadto w warzywie tym znajduje się sól, a także estry kwasu szczawiowego. Ostatni składnik jest szczególnie niebezpieczny dla nerek. Kwasowe środowisko przyczynia się do kumulowania i tworzenia się osadu. Ten natomiast krystalizuje się i powoduje powstawanie kamieni nerkowych.

Rabarbar

Rabarbar spożywany w nadmiarze źle wpływa na nerki. Odpowiada za to kwas szczawiowy, który jak w przypadku szpinaku przyczynia do wytwarzania tzw. kryształów szczawianów. Jego podwyższony poziom w badaniach moczu może świadczyć też o problemach z układem moczowym lub po cichu rozwijającej się kamicy. 

Zobacz też:

Czy bać się małpiej ospy? Lekarka zabrała głos

Kto powinien unikać jedzenia truskawek?

Pijesz herbatę? Taka jest dobra dla mózgu, serca i odporności

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy