Jakie właściwości ma karczoch?
Karczoch jest jedną z najstarszych roślin, które znamy. Pochodzi z Etiopii. To stamtąd trafił na stoły starożytnych Greków, a później Rzymian. Obecnie jest uprawiany w wielu krajach niemal na całym świecie. Nie bez powodu. Wiele osób docenia go ze względu na walory smakowe, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że warzywo to jest cennym źródłem witam i minerałów. Co zatem zawiera w sobie karczoch?
Karczoch bogaty jest w witaminy A, C i z grupy B. Wyjątkowym czyni go obecność m.in. kwasu kawowego działającego bakteriostatycznie i przeciwzapalnie, kwasów fenolowych, mono- i dikawoilochinowych (cynaryny). Dodatkowo możemy w nim wyróżnić pektyny, flawonoidy, a wśród składników mineralnych – żelazo i potas.
Na co pomaga? Karczochy korzystnie wpływają na pracę wątroby i wspomagają leczenie przy zaburzeniach trawienia, m.in. w zespole jelita drażliwego. Działają również żółciopędnie i żółciotwórczo. Wyjątkowo skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. To warzywo działa silnie moczopędnie i poprawia trawienie.
Karczoch zwiększa też tolerancję glukozy, co jest niezwykle cenne dla diabetyków. Właściwości antyoksydacyjne sprawiają z kolei, że wykorzystywany jest coraz częściej w profilaktyce chorób nowotworowych.
Karczochów nie powinny jeść osoby mające moczanową kamicę nerkową.