Jakie właściwości zdrowotne ma pokrzywa?
Pokrzywa jest nam zazwyczaj obojętna, dopóki nie wejdziemy z nią w bliższy kontakt. Okazuje się jednak, że ten parzący, niechciany chwast ma cenne właściwości zdrowotne. Odtruwa organizm, działa moczopędnie, pobudza przemianę materii, podnosi odporność. Jak wykorzystać pokrzywę dla własnego zdrowia? Tego dowiesz się z dalszej lektury.
Moczopędne i oczyszczające działanie pokrzywy wykorzystuje się w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych, zaburzeń oddawania moczu, w kamicy moczowej i w skazie moczanowej.
Jako środek ściągający używa się jej w biegunkach, w nieżycie żołądka i jelit, pomocniczo w krwawieniach w przewodzie pokarmowym. Stosuje się ją do irygacji w stanach zapalnych pochwy, w upławach, zapaleniach jamy ustnej i przy czyrakach.
Pokrzywa pomaga również w zaburzeniach przemiany materii wywołanych niedoborem niektórych mikroelementów. Zawiera bowiem witaminy z grupy B, C, K i przeciwutleniacze chroniące komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.
Jest skarbnicą ważnych pierwiastków: potasu, żelaza, magnezu, manganu, wapnia, fosforu. Dlatego jest przydatna szczególnie dla osób osłabionych, zmęczonych, z niedokrwistością wywołaną niedoborem żelaza oraz z zaburzeniami krzepliwości krwi.
W medycynie ludowej świeży sok z młodych pokrzyw zmieszany z miodem stosowano jako środek wzmacniający i zwiększający siły obronne, np. w grypie i przeziębieniu.
Pokrzywa wspomaga też leczenie cukrzycy oraz reumatyzmu. Pomaga na bóle stawów, mięśni i przerost prostaty.
Wzmacnia stan włosów, paznokci, redukuje łupież, łojotok i trądzik. Poleca się ją do relaksujących i odprężających kąpieli.