Jakie właściwości zdrowotne posiadają kwasy tłuszczowe omega3?
Z pewnością słyszałaś o tym, że kwasy tłuszczowe omega – 3 wykazują korzystne działanie dla naszego serca i dzięki nim mamy czystą i promienną cerę. Ale czy wiedziałaś o tym, że dzięki tym kwasom mamy również wiele innych korzyści dla naszego zdrowia? Dobroczynne działanie kwasów omega – 3 zostało odkryte w latach 70. zeszłego stulecia. Znaleziono ich ślady w tłustych rybach, niektórych nasionach, orzechach i olejach. Okazało się, że są nieodłączną częścią naszych wymagań pokarmowych.
Kwasy tłuszczowe omega – 3 są tłuszczami nienasyconymi, które znane są z dobroczynnych właściwości dla układu sercowo – naczyniowego. Zwiększenie przyjmowania tych kwasów w pokarmach oraz zmniejszenie przyjmowania tłuszczy nasyconych może pomóc w zmniejszeniu poziomu "złego" cholesterolu we krwi. W ten sposób zapobiegamy też chorobom serca i zawałowi.
Chronią skórę
Wszyscy wiemy, że należy chronić skórę przed słońcem poprzez stosowanie kremów z filtrem SPF. Można jednak również chronić skórę od wewnątrz. Kwasy omega – 3 biorą udział w procesach przeciwdziałania uszkodzeniom kolagenu w skórze oraz zmniejszają stan zapalny. Choć oczywiście kwasy te nie zastępują kremów przeciwsłonecznych, to stanowią naturalną wewnętrzną ochronę organizmu przed światłem słonecznym.
Kwasy omega – 3 znane są również ze swych właściwości blokujących rozprzestrzenianie się komórek rakowych w organizmie. Jest to kolejny obszar, który wciąż wymaga dodatkowych badań, jednak wyniki jakie już znamy pokazują, że u pacjentów, którzy poddawani byli chemioterapii i jednocześnie przyjmowali kwasy omega – 3, nowotwór rzadziej się rozwijał. Istnieją również przesłanki sugerujące, że wśród mężczyzn jedzących dużo ryb przypadki raka prostaty są rzadsze.
Spalają tłuszcz
Dobroczynne działanie kwasów omega – 3 objawia się również w spalaniu tłuszczu. Doskonała wiadomość dla tych, którzy próbują schudnąć! Spożywanie większej ilości kwasów omega – 3 wspomaga organizm w odpowiedzi na hormon zwany leptyną, który informuje nas o tym, że jesteśmy syci. Leptyna również jest hormonem odpowiedzialnym za spalanie tłuszczu.
Udowodniono, że odpowiedni poziom kwasów tłuszczowych omega – 3 wpływa na nasze zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Osoby, które nie przyjmują wystarczającej ilości tych kwasów w pożywieniu o wiele częściej cierpią na zaburzenia psychiczne, a w tym depresję, uczucie niepokoju i zaburzenia związane z deficytem uwagi. Kwasy omega – 3 związane są również z poprawą pamięci i zmniejszaniem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera.
Wspomagają kontrolowanie cukrzycy
Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega – 3 może również być korzystna dla osób cierpiących na cukrzycę. Kwasy te utrzymują poziomy trójglicerydów na odpowiednim poziomie i zwiększają poziomy HDL. Oba te składniki wpływają korzystnie na kontrolowanie cukrzycy.