Jakie zioła na ból brzucha?

Bóle brzucha najczęściej dają nam o sobie znać, gdy przesadzimy z ilością jedzenia, nadmiernie się zestresujemy lub zmagamy się z nieżytami jelit czy żołądka oraz dolegliwościami towarzyszącymi zespołowi napięcia przedmiesiączkowego czy menstruacji. W kłopotliwej sytuacji z pomocą z pewnością przyjdą nam zioła, które dzięki zawartym w nim substancjom czynnym biologicznie pobudzają siły obronne organizmu. Przyrządzane na ich bazie napary działają niejednokrotnie równie skutecznie jak leki, a przy tym nie wywołują skutków ubocznych. Jakie zioła zastosować na konkretny ból brzucha? Poniżej wskazówki.

Mięta pieprzowa
©123RF/PICSEL
Pachnące olejki i zioła - wykorzystaj je w domuInteria.tv

Mięta pieprzowa najlepsza na bóle brzucha

Mięta pieprzowa
©123RF/PICSEL

Czujesz, że się przejadłeś i odczuwasz nadmierny ciężar w żołądku? Sięgnij po herbatkę z mięty pieprzowej. To naturalne remedium na rozmaite bóle. Miętę pieprzową warto mieć w swojej domowej apteczce, bo wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci, a tym samym stymuluje proces trawienia. Aromatyczny ziołowy napar skutecznie zwalcza również objawy towarzyszące dolegliwościom układu pokarmowego, w tym bólom brzucha - niweluje między innymi wzdęcia, odbijanie, utrudnione oddawanie gazów. Pijąc regularnie herbatkę z mięty pieprzowej, naturalnie zapobiegasz zastojom w pęcherzyku żółciowym.

Jak przyrządzić herbatkę z mięty pieprzowej?

Łyżkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku, pozostaw pod przykryciem na około kwadrans. Pij po ćwierć szklanki po każdym posiłku do czasu, aż poczujesz się lepiej.

Ale uwaga! Herbatki z mięty nie pijemy, gdy oprócz bólu brzucha zmagamy się ze zgagą, gdyż możemy ją nasilić.

Melisa najlepsza dla wrzodowców

Melisa
©123RF/PICSEL

Melisa największą popularność zyskała dzięki swoim właściwościom uspokajającym. Okazuje się jednak, że może nam przynieść ulgę w niejednej chorobowej sprawie i nie tylko ukoi skołatane nerwy, ale też skutecznie złagodzi skurcze żołądka. Napar sporządzany na bazie melisy pomaga także podczas menstruacji. Badania wskazują, że składniki zawarte w liściach melisy (między innymi kwas kawowy) przeciwdziałają rozwojowi bakterii, w tym także helicobacter pylori, która zaliczana jest do najczęstszych przyczyn rozwoju wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Ponadto napar z melisy zmniejsza bóle towarzyszące zespołowi jelita drażliwego.

Jak przyrządzić napar z melisy?

Łyżeczkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem przez około kwadrans. Napar pij w południe i wieczorem. Najlepiej po posiłku.

Krwawnik na nieżyty żołądka i jelit

Ziele krwawnika zawiera dużo dobroczynnych flawonoidów, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych oraz moczowych. Dzięki temu zioło jest skuteczne także w walce z bólami brzucha wywołanymi skurczem jelit lub kolką jelitową. Ponadto napar sporządzany na bazie tego zioła łagodzi bóle podbrzusza związane z zaburzeniami miesiączkowania.

Jak przyrządzić napar na bazie krwawnika?

Łyżeczkę suszonego ziela zalej szklanką wrzącej wody. Pozostaw pod przykryciem na ok. 15 minut. Następnie przecedź. Pij taki napar 2-3 razy dziennie. Warto pamiętać, że związki gorzkie zawarte w krwawniku pobudzają apetyt.

Rumianek najlepszy na nieżyty żołądka

Rumianek
©123RF/PICSEL

Rumianek wykazuje szereg zdrowotnych zdolności. Medycyna naturalna docenia go przede wszystkim za jego właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwuczuleniowe. W ziołolecznictwie wykorzystywany jest do leczenia bólu brzucha towarzyszącego kuracji antybiotykami, nieżytom żołądka czy jelit oraz nietolerancji pokarmowej.

Silne, skurczowe bóle brzucha skutecznie złagodzi napar przyrządzany na bazie rumianku rzymskiego – krewniaka pospolitego. Bez problemu znajdziemy go w sklepach zielarskich. Warto nadmienić, że rumianek - m.in. dzięki bogatej zawartości flawonoidów i pochodnych substancji roślinnej zwanej kumaryną, działa również przeciwskurczowo i wiatropędnie.

Jak przyrządzić napar z rumianku?

Dwie łyżeczki suszonych kwiatów rumianku zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem przez około kwadrans. Przecedź. Naparem możesz pić zamiast zwykłej herbaty.