Jakie znaczenie ma kolor moczu?
Jedzenie owoców i warzyw takich jak buraki, jagody i rabarbar oraz przyjmowanie niektórych leków, sprawia, że możemy zauważyć zmiany w barwie naszego moczu. Kolor moczu waha się pomiędzy jasnożółtym a bursztynowym w zależności od stężenia pigmentu. Niewielka zmiana w barwie moczu niekoniecznie jest sygnałem do niepokoju, ale może być oznaką infekcji dróg moczowych. Niestety często mocz przybiera barwę np. czerwoną czy zielonkawą, co jest już dość wyraźnym sygnałem, że w naszym organizmie coś się dzieje. Co może oznaczać kolor moczu?
Głęboko purpurowy odcień moczu może oznaczać rzadkie zaburzenia czerwonych krwinek. Pigmenty i inne związki zawarte w pokarmach i lekach mogą w skuteczny sposób zmieniać kolor moczu. Buraki i jagody są idealnym przykładem pokarmów, które zmieniają barwę moczu. Jeśli mocz ma bardzo jasny odcień, oznacza to, że pijemy wystarczającą ilość płynów dziennie.
Barwa czerwona moczu jest zwykle oznaką, że w moczu znajdują się śladowe ilości krwi. Najlepiej w takiej sytuacji zgłosić się do lekarza, ponieważ może być to oznaka infekcji lub poważniejszej choroby, którą należy skonsultować z lekarzem. Jeśli widzimy w moczu krew i jest on dodatkowo mętny, istnieje duża szansa na to, że złapaliśmy przykrą infekcję. Oczywiście czerwony odcień moczu nie jest tylko i wyłącznie oznaką choroby, często kolor zmienia się po zjedzeniu buraków, jeżyn czy rabarbaru. Również niektóre lekarstwa zmieniają kolor moczu na lekko czerwony.
Jeśli widzimy, że mocz przybiera odcień pomarańczowy, powinniśmy zbadać wątrobę i drogi żółciowe, gdyż może być to oznaka choroby. Pomarańczowy odcień może być również spowodowany odwodnieniem organizmu czy też przyjmowaniem niektórych leków przeczyszczających.
Szereg leków powoduje, że mocz zmienia barwę na niebieski lub zielony. Kolor moczu może być również inny u dzieci, które cierpią na rzadką chorobę dziedziczną powodującą zmianę barwy na niebieską. Również niektóre barwniki spożywcze mogą zmieniać kolor moczu i nie zawsze musi być to oznaką choroby.
Ciemniejszy mocz jest zwykle oznaką, że pijemy za mało płynów, ponieważ nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje określonej ilości płynów. Tak więc jeśli wypijemy za mało płynów mocz będzie miał ciemniejszą barwę. Należy też zwrócić uwagę na leki, które przyjmujemy, ponieważ niektóre składniki zawarte w lekach zmieniają barwę moczu. Również jedzenie dużej ilości fasoli i rabarbaru czy aloesu może lekko zmienić odcień na ciemniejszy.