Reklama

​Japonia - rekordowa liczba stulatków

Jeszcze nigdy w japońskim społeczeństwie nie było tak wielu stulatków. Skąd to wydłużenie życia? Jaka jest japońska recepta na długowieczność?

Trzeci poniedziałek września to w Japonii święto Keiro-no Hi, czyli Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych. Z tej okazji japońskie ministerstwo zdrowia opublikowało interesujące statystyki. Choć Japonia od lat słynie z długowieczności, jak przyznają władze tego kraju, jeszcze nigdy tak dużej części japońskiego społeczeństwa nie stanowiły osoby mające ponad 100 lat.

Aktualna liczba mieszkańców Japonii wynosi ponad 127 milionów. Wśród nich jest prawie 70 tysięcy osób, które ukończyły setny rok życia. Liczba ta szybko rośnie - tylko w ciągu ostatniego roku przybyło 2014 stulatków - podaje japońskie ministerstwo zdrowia. Stulatków jest też siedem razy więcej niż 20 lat temu.

Reklama

To jednak nie koniec ciekawostek - 88 proc. tej grupy stanowią kobiety (61,4 tysięcy stulatków to panie, a tylko 8,3 tysiąca to panowie). Najstarszym żyjącym obywatelem Japonii jest właśnie kobieta - 115-letnia Kane Takana z miasta Fukuoka.

Ikigai - tajemnica długowieczności

Od lat naukowcy próbują zbadać fenomen Japońskiej długowieczności. Szczególnym zainteresowaniem otoczono miasto Okinawa - okazuje się bowiem, że jego mieszkańcy nie tylko żyją długo, ale także rzadziej chorują i łagodniej znoszą dolegliwości związane z upływem czasu. W wydanej w ubiegłym roku książce "Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia", Francesc Miralles i Héctor Garcia opisują to zjawisko. Czym jest ikigai? To pasja, która nadaje życiu sens, wypełnia czas, daje szczęście i sprawia, że człowiek dostrzega radość życia i czuje się potrzebnym.

Ale ikigai to także określony styl życia. Jakie są jego zasady? Po pierwsze, bycie blisko ludzi i utrzymywanie przyjaźni. Po drugie, aktywność fizyczna (raczej regularne spacery niż bardzo forsowny sport). Po trzecie, odpowiednia, lekka dieta (bogata w ryby, warzywa, uboga w cukier i sól). Po czwarte, spokój, koncentracja na tym, co tu i teraz, skupianie się na tym, co daje powody do radości, praktykowanie wdzięczności, uśmiechanie się do ludzi.

Warto pozazdrościć długowiecznym Japończykom. I zainspirować się ich filozofią.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy