Reklama

Jęczmień: Przyczyny i leczenie

Jęczmień na oku boli i swędzi, a na dodatek nie wygląda estetycznie. Choć często pęka i goi się po kilku dniach, warto wiedzieć, jak się z nim obchodzić, ponieważ nieleczony może doprowadzić do powikłań. Powracający jęczmień to sygnał od organizmu, że może się w nim dziać coś niepokojącego, dlatego w niektórych przypadkach warto udać się do lekarza. Co należy robić, gdy na powiece pojawi się jęczmień? Jakie są jego przyczyny? Na jaką chorobę może wskazywać?

Czym jest jęczmień?

Jęczmień jest ropniem powstałym u ujścia gruczołów zlokalizowanych na powiece. Pojawia się na linii rzęs, zazwyczaj od strony zewnętrznej. Niekiedy jęczmień pojawia się po stronie wewnętrznej. Nie widać go, jednak jest wyraźnie wyczuwalny i bolesny. Za każdym razem należy podjąć leczenie, ponieważ zignorowany może wywołać np. gradówkę. Choć często jęczmień znika samoistnie, to niekiedy jest potrzebna interwencja chirurgiczna, zwłaszcza, gdy objawy się nasilają.

Przyczyny powstawania jęczmienia

Jęczmień powstaje w przypadku infekcji bakteryjnej (odpowiadają za niego bakterie gronkowca), które dostają się do błony śluzowej. Najczęściej w wyniku zatarcia powieki brudnymi rękami, ale także w wyniku używania kosmetyków czy niedokładnego demakijażu. Na powstawanie jęczmienia mają wpływ alergie, tendencje do trądziku czy np. noszenie soczewek kontaktowych. Jęczmień może utworzyć się również u osób, które długo przebywają w pomieszczeniach zadymionych papierosami, a także pracujący w kontakcie z chemikaliami.

Reklama

Objawy jęczmienia

Jęczmień zewnętrzny jest bardzo widoczny - przypomina grudkę z białym bądź żółtym czubkiem. Po kilku dniach pęka i wypływa z niego nagromadzona wydzielina. Natomiast jęczmień wewnętrzny nie pęka, ale wchłania się po kilku dniach. Jęczmieniowi często towarzyszy ból i swędzenie, któremu towarzyszą obrzęk powieki, zaróżowienie oka, nadmierne łzawienie. Niekiedy może dochodzić większa niż zwykle wrażliwość na światło.

Wyciskanie jęczmienia

Jęczmień może być bolesny. Nie powinno się go wyciskać, ponieważ pęknie on samoczynnie. Jeśli do tego dojdzie, a wydzielina wypłynie, rana zagoi się po kilku dniach. Nie zaleca się dotykania i pocierania powiek, ponieważ może dojść wtedy po ponownego stanu zapalnego.

Co robić, kiedy pojawił się jęczmień na powiece?

Jęczmień można smarować specjalnymi preparatami z apteki, które przyspieszają pęknięcie i gojenie się stanu zapalnego. Można również sięgnąć po domowe metody. W przypadku jęczmienia pomocne są ciepłe okłady. Warto wykonać napar z rumianku czy szałwii i przykładać go do powieki. Można również wykorzystać do tego zaparzoną torebkę zielonej herbaty, którą stosować należy kilka razy w ciągu dnia.

Powracający jęczmień

Jęczmień, który pojawił się raz, nie powinien wzbudzać niepokoju. Jeśli pojawia się często, a za każdym razem objawy mu towarzyszące się nasilają, niezbędna jest wizyta u lekarza. Wtedy zostaną wykonane, np. badania posiewowe oraz wdrożona zostanie antybiotykoterapia. Wtedy warto również wykonać badania poziomu insuliny, gdyż jęczmień może być objawem nieleczonej bądź niezdiagnozowanej cukrzycy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jęczmień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy