Reklama

Jedzenie, którego powinieneś unikać, jeśli cierpisz na bóle stawów

Bóle stawów często towarzyszą poruszaniu się, tworząc dyskomfort, bóle i stany zapalne tej ważnej części ciała. W dzisiejszych czasach wyjątkowo dużo osób doświadcza tego problemu, niezależnie od wieku czy płci. Bóle mogą przybierać formę łagodną, ostrą a nawet przewlekłą. Za ten rodzaj bóli odpowiadają przede wszystkim dwa schorzenia - dna moczanowa i artretyzm. Mogą być także spowodowane przemieszczaniem się kości lub złamaniami, a także nadwyrężeniem mięśni, toczeniem, białaczką, fibromialgią czy zapaleniem kaletki maziowej. Bóle stawowe można leczyć odpowiednią medytacją, dietą, alternatywną medycyną lub ćwiczeniami. Istnieje jedzenie, które doskonale radzi sobie z bólami, między innymi czosnek, kurkuma, imbir oraz wiele innych. Jeżeli cierpisz na bóle stawów, powinieneś unikać następujących rodzajów pożywienia:

1. Przetworzone i czerwone mięso

Zarówno pierwszy jak i drugi rodzaj mięsa zawierają związek zwany puryną i azotyny, które przyczyniają się do powiększenia dolegliwości i stanów zapalnych w stawach.

Przetworzone mięso zawiera wiele toksyn znanych pod nazwą AGE (zaawansowane produkty glikacji białek), które zwiększają stany zapalne. Według amerykańskich badań z 2014 roku produkty bogate w AGE powiększają ryzyko stanów zapalnych i mogą powodować raka.

Przetworzone mięso a stany zapalne

Inne badania udowadniają, że związek pomiędzy spożywaniem przetworzonego i czerwonego mięsa a ryzykiem występowania stanów zapalnych. Ważne jest, by starać się zastępować taki rodzaj mięsa świeżymi produktami i warzywami.

Reklama

2. Sztuczne słodziki

Wysoki poziom cukru przyczynia się do zwiększenia poziomu AGE w ciele, powodując stany zapalne. Istnieje bezpośredni związek pomiędzy spożywaniem cukru a wydzielaniem cytokin – silnych związków powodujących zapalenia. Oprócz tego, cukier przyczynia się do wzrostu wagi ciała, a to z kolei wywołuje zwiększony nacisk na stawy. Zdrowszym rozwiązaniem jest spożywanie naturalnych soków, aniżeli tych sztucznie słodzonych.

Według badań z 2014 roku, regularne spożywanie produktów z duża zawartością cukru wraz z nieodpowiednią dietą i stylem życia powoduje pojawienie się reumatoidalnych zapaleń stawów u kobiet.

Unikaj więc słodkich napojów, słodzonych płatków, ponczu, przekąsek, ciasteczek i wypieków. Zamiast tego używaj ciemnej melasy, miodu lub stevi (rodzaj rośliny). Naturalny cukier jest dla ciebie dużo zdrowszy, niż sztuczny.

3. Nabiał

Nabiał może przyczyniać się do nasilenia bóli stawowych z powodu zawartości dużej ilości białka, wpływającego na zapalenia stawów. Badania naukowców dowodzą, że białko może podrażniać tkanki mięśniowe otaczające stawy.

Bóle mogą również być spowodowane tłuszczami nasyconymi, zawartymi np. w serze, maśle czy mleku. Jeśli cierpisz na bóle stawów lub inne chroniczne bóle unikaj pasteryzowanego mleka, a zamiast tego pij mleko migdałowe, jedz margarynę lub tofu.

4. Olej kukurydziany

Kukurydza jest produktem bogatym w kwasy tłuszczowe Omega-6, które mogą przyczyniać się do tworzenia stanów zapalnych w organizmie człowieka. Według badań naukowców, Omega-6 zwiększa ryzyko zachorowalności na stany zapalne stawów i przyczynia się do powstawania wielu innych chorób.

Niektóre produkty, na przykład orzeszki ziemne, soja, słonecznik, olej z pestek winogron czy krokosz barwierski, a także sałata również są bogate w kwasy tłuszczowe omega-6.

Pamiętaj, że nie powinieneś całkowicie eliminować ze swojej diety kwasów tłuszczowych z tej grupy, ponieważ są one nam potrzebne do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Powinieneś natomiast lekko ograniczyć ich spożywanie. Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie kwasów omega-6 kwasami z grupy Omega-3, które można znaleźć w nasionach lnu, oliwie z oliwek, pestkach dyni i orzechach.

5. Mąka rafinowana i zboża

Produkty te są potencjalnym zagrożeniem dla stawów powodującym zapalenia i przyczyniającym się do powstawania bólu. Wysoki indeks glikemiczny powoduje wytwarzanie większej ilości AGE, które powodują zapalenia. Według badań naukowych, codzienne spożywanie zbóż powoduje powstawanie chorób autoimmunologicznych i chronicznych dolegliwości.

Produkty te przyczyniają się do powstawania niedoborów witaminy B oraz błonnika. Są również źródłem tzw. pustych kalorii. Dzienne spożywanie tych rzeczy powoduje powstawanie cukrzycy, chorób serca, a nawet raka. Postaraj się ograniczyć spożywanie makaronów, białego ryżu, jasnego pieczywa, migdałów, rafinowanej mąki i brązowego ryżu.

6. Jajka

Regularne spożywanie jajek może powodować opuchnięcia i zapalenia stawów. Dzieje się tak za sprawą żółtka, gdyż zawiera ono kwas arachidonowy, który wytwarza prostaglandyny, związki odpowiedzialne za powstawanie dolegliwości stawowych.

Żółtka zawierają też tłuszcze nasycone, kolejną przyczynę bóli stawowych. Dbaj o to, by spożywać tylko białko jajka a unikać żółtka.

7. Białko serwatkowe

W białku serwatkowym znajduje się kazeina i gluten. Oba związki powodują zapalenia stawów i bóle. Kazeina w ciele sprawia, że wytwarzane jest więcej kwasu moczowego, którego duże ilości niekorzystnie wpływają na stawy oraz mięśnie. Związek ten może także przyczynić się do większego ryzyka dny moczanowej, która wyniszcza stawy człowieka.

Ludzie wrażliwi na gluten często cierpią na przewlekłe zapalenia, z szeroko rozprzestrzenionym bólem. Według badań opublikowanych w 2013 roku, bezglutenowe jedzenie zmniejsza ryzyko zapaleń, zaburzeń w przyswajaniu insuliny i otyłości.

Staraj się zawsze wybierać naturalne źródła białka, na przykład ziarna, nasiona fasoli czy orzechy i unikaj białka serwatkowego.

8. Sól rafinowana

Ten typ soli znany jest powszechnie jako sól stołowa. Nie powinieneś jej stosować, gdy cierpisz na choroby stawów. Zawiera ona szkodliwe związki chemiczne, które wpływają na powstawanie nierównowagi w płynach organizmu. Sól kuchenna nie zawiera również naturalnych minerałów jak fosfor czy silikon, których twój organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Jeśli ograniczysz spożywanie soli stołowej, zmniejszysz poziom wypłukiwania wapnia z organizmu, co z kolei uchroni cię przed osteoporoza.

Pamiętaj, że sól kuchenną możesz zastąpić zdrowszą solą morską lub himalajską. Miej na uwadze również fakt, że w przetworzonym pożywieniu znajdują się spore ilości soli kuchennej, zapewniające jej dłuższą przydatność do spożycia.

9. Jedzenie z glutaminianem sodu

Glutaminian sodu jest popularnym wzmacniaczem smaku stosowanym między innymi w słonych przekąskach, mrożonych daniach, zupkach błyskawicznych i gotowych sałatkach. Może on przyczyniać się do powstania bóli stawów. Glutaminian sodu powinien być szczególnie unikany przez osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów.

Miej na uwadze, że jedzenie samodzielnie przygotowywane w domu jest znacznie zdrowsze, niż to, które kupujesz w sklepie. Wraz z glutaminianem sodu, unikaj także aspartamu – kolejnego słodzika odpowiedzialnego za pogarszanie stanu zdrowia.

10. Piwo

Nadmierna konsumpcja alkoholu również jest złym rozwiązaniem dla naszych stawów. Alkohol powoduje powstawanie zapaleń, jak również silnych bóli stawowych. Alkohol w organizmie przekształca się w kwas moczowy, który, jak wspomniano wcześniej, także zwiększa ryzyko wystąpienia zapaleń. Piwo zawiera też gluten i inne toksyny, które wyniszczają organizm.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bóle stawów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy