Jedzenie w nocy mniej satysfakcjonujące - dlatego jemy więcej?
Niezdrowe jedzenie przynosi mniej satysfakcji wieczorem, twierdzą specjaliści z Brigham Young University. To zdaniem badaczy powód, dla którego wieczorami objadamy się bardziej. Specjaliści sugerują, że zwiększone porcje jedzenia, mają przynieść nam większe zadowolenie.
Badacze z Brigham Young University poddali eksperymentowi 15 kobiet. Każda z pań przestrzegała tego samego planu dietetycznego. Równocześnie specjaliści poddawali kobiety badaniu fMRI, czyli funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu, który miał wskazać jak ich mózgo reagują na obrazy różnych produktów spożywczych - od zdrowych przekąsek i niskokalorycznych dań, po śmieciowe jedzenie.
Jak pokazało badanie, produkty wysokokaloryczne wykazują większy wpływ na impulsy aktywności w układzie nagrody w mózgu. Co oznacza, że niezdrowe produkty są dla nas bardziej satysfakcjonujące. Jednak to poczucie zadowolenia wywołane produktami o wysokiej kaloryczności ma miejsce rano. Wieczorem te reakcje są znacznie słabsze, a tym samym poziom zadowolenia spada.
To odkrycie było nie lada zaskoczeniem dla samych badaczy. Jak tłumaczy prof. Lance Davidson, współautor badania, specjaliści byli przekonani, że zależność będzie dokładnie odwrotna, a poziom zadowolenia z jedzenia będzie wyższy wieczorem. To, jak tłumaczą naukowcy, może wyjaśniać nocne objadanie się.
- Wieczorne przejadanie się może wynikać z faktu, że produkty, po które sięgamy nie są wystarczająco satysfakcjonujące, przynajmniej wizualnie. Dlatego też staramy się zjadać więcej, aby wywołać to oczekiwane zadowolenie, którego doświadczamy w ciągu dnia - tłumaczył zależność autor badania Travis Masterson.
Równocześnie naukowcy odkryli, że wieczorem zainteresowanie badanych jedzeniem było wyższe, mimo że poziom głodu, jaki odczuwali był zbliżony do tego, który odczuwali np. rano.