Jedzmy chrzan nie tylko od święta
Chrzan przed laty był niezwykle popularny w polskiej kuchni. Dziś zajadamy się nim głównie w Wielkanoc, jednak ze względu na liczne właściwości zdrowotne, powinniśmy po niego sięgać znacznie częściej.
Chrzan to aromatyczny korzeń, który wykorzystuje się do leczenia wielu chorób zakaźnych. Ze względu na jego właściwości, nazywany jest polskim żeń-szeniem. Często jednak zapominamy o nim podczas przygotowywania codziennych posiłków. Od lat musi ustępować miejsca bardziej egzotycznym przyprawom, w tym popularnemu japońskiemu wasabi. Tymczasem chrzan kryje w sobie więcej dobroci, niż się nam może wydawać.
Chrzan to bylina, która charakteryzuje się dużą odpornością na niekorzystne warunki środowiska, a także pasożyty. Roślina jest w stanie przeżyć nawet kilkadziesiąt lat, można ją spotkać nawet na Grenlandii. Odradza się z małych fragmentów korzeni, które są jej jadalnią częścią. Posiada intensywny zapach i smak, a najwięcej cennych właściwości zachowuje, gdy korzeń spożywa się na surowo.
Chrzan jest znany w Polsce od bardzo dawna. Niegdyś wspomagał leczenie chorób górnych dróg oddechowych, a także pasożytniczych zakażeń układu pokarmowego. Jego liście natomiast wykazują właściwości konserwujące.
Za ostry, piekący smak chrzanu odpowiadają glikozydy siarkocyjanowe. To za ich sprawą korzeń posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze. Może więc śmiało zaliczyć tę roślinę do naturalnych leków pomocnych przy rozmaitych schorzeniach.
W składzie chemicznym chrzanu obecna jest też substancja zwana benzylo izotiocyjanian - łagodna forma naturalnego antybiotyku. Dzięki niej korzeń wykorzystywany jest jako pomoc w leczeniu kataru, kaszlu, grypy, zapalenia zatok, a także chorób dróg moczowych.
***Zobacz także***
Chrzan to również doskonałe źródło witaminy C, witamin z grupy B, prowitaminy A, potasu, wapnia, fosforu, magnezu, jodu. Dzięki temu, że korzeń rośnie pod ziemią, kwas askorbinowy jest zabezpieczony przed słońcem. Pod tym względem chrzan deklasuje popularne cytrusy - jest zdecydowanie lepszym źródłem cennej witaminy C.
Korzeń chrzanu to doskonały produkt do walki z bólem. Wykorzystywany jest przy leczeniu nerwobólów, dolegliwościach stawowych i kostnych.
W ostatnich latach naukowcy bacznie obserwowali chrzan i jego działanie. Dziś, na podstawie wielu przeprowadzonych badań wiemy, że roślina ta ma właściwości przeciwnowotworowe. Zawarte w niej glukozynolany znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, dlatego ważne, by jeść ją częściej, niż tylko od święta. Regularne spożywanie chrzanu może chronić między innymi przed rakiem pęcherza moczowego, żołądka, płuc oraz przełyku. Co istotne, o stężeniu cennych składników antynowotworowych w chrzanie decyduje nie tylko jego gatunek, ale średnica korzeni. Wybierajmy zatem mniejsze egzemplarze, bo mają najwięcej cennych substancji. Warto też pamiętać, że najzdrowszy jest chrzan świeży - przygotowany bez obróbki termicznej, zjedzony od razu po starciu.
***Zobacz także***
To nie koniec zalet chrzanu. Na podstawie badań wykazano, że znakomicie wspiera układ pokarmowy. Pomaga zadbać o zdrowie jamy ustnej - jego spożywanie zapobiega paradontozie i i szkorbutowi. Świeżo wyciskany sok z chrzanu to z kolei doskonały lek wspomagający pracę wątroby oraz szybszą jej regenerację. Amatorzy tłustych potraw powinny pamiętać o chrzanie w diecie. Warzywo to świetnie redukuje poziom złego cholesterolu oraz niweluje dolegliwości powstające po zjedzeniu ciężkiego posiłku.
Chrzan od wieków znajduje miejsce w polskiej kuchni - można jeść go z chlebem, podawać do wędlin, dań mięsnych, a także zup. Okazuje się, że warzywo to znalazło również zastosowanie w kosmetyce. Pozytywnie wpływa na stan włosów, skóry czy paznokci. Drobno starty chrzan stosuje się do przemywania twarzy w celu redukcji przebarwień i piegów. Rozjaśnia skórę sprawiając, że staje się gładsza.
Korzyści jakie płyną z jedzenia chrzanu jest mnóstwo i powinniśmy czerpać z nich na co dzień. Tym bardziej, że jest to warzywo łatwo dostępne i tanie. Czasem zapominamy o naszych rodzimych warzywach i owocach, sięgając po te bardziej egzotyczne. Tymczasem, najzdrowszych produktów nie musimy szukać daleko - większość z nich rośnie w przydomowym ogródku.
#POMAGAMINTERIA
Alma Spei hospicjum domowe dla dzieci w Krakowie apeluje o pomoc w zgromadzeniu materiałów ochronnych dla swoich pracowników i podopiecznych oraz w pozyskiwaniu funduszy na działalność.
W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA będziemy łączyć tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!
***Zobacz także***