Reklama

Jeśli siedzisz, wstań

Siedząca praca w biurze czy weekendy przed telewizorem, często kojarzą nam się z bólem lędźwi i całego kręgosłupa. Lista schorzeń i dolegliwości, które wynikają z wielogodzinnego siedzenia jest o wiele dłuższa. Brak aktywności fizycznej prędzej czy później fatalnie odbije się na twoim zdrowiu...

Każda godzina spędzona na siedzeniu przed telewizorem skraca życie o ok. 21,8 minuty. Dla porównania - każdy wypalony papieros kradnie nam 11 minut życia. Dane te są poparte badaniami opublikowanymi przez British Journal of Sports Medicine. Światowa Organizacja Zdrowia natomiast umieszcza siedzący tryb życia na czwartym miejscu przyczyn śmierci, których można było uniknąć. Szacuje się, że brak aktywności fizycznej odpowiada za ok. 3,2 mln zgonów rocznie. Gdyby każdy zdawał sobie z tego sprawę, może nieco inaczej wyglądałoby nasze codzienne życie...

Nasi przodkowie siedzieli tylko i wyłącznie po posiłku lub gdy byli do tego zmuszeni (ranni, chorzy). Siedzący tryb życia nie był więc nigdy naturalny dla człowieka. Z biegiem lat cechy ewolucyjne człowieka poza wyglądem i małymi zmianami mózgu, nie zmieniły się aż tak bardzo. Mamy żołądki pełniące te same funkcje, jelita trawiące w ten sam sposób oraz serce bijące tak samo. Nie jesteśmy zatem stworzeni do wielogodzinnego unieruchomienia w jednym miejscu. 

Reklama

Dolny odcinek kręgosłupa jest wygięty w lordozę, by zmniejszyć nacisk na kręgi podczas różnych czynności jak np. chodzenie, pochylanie się czy stanie. Hiperlordoza (wygięcie dolnego odcinka kręgosłupa do przodu) pojawiająca się naturalnie u kobiet w ciąży, zmniejsza siłę nacisku i rozkłada równomiernie siły. Ewolucja jest dobrym przykładem na porównywanie funkcjonowania organizmu człowieka i nie bez powodu również w dietach powraca się do żywienia stosowanego wiele lat temu.

Dziesiątki minut w autobusie czy samochodzie, potem ośmiogodzinna praca przed komputerem, a na koniec dnia relaks przed telewizorem - tak dziś właśnie wygląda codzienność większości Polaków. Bez względu na to, co sprawia, że prowadzimy mało aktywny tryb życia, skutki są takie same - problemy ze zdrowiem. I jeśli jeszcze tak bardzo ich nie odczuwamy, to możemy być pewni, że z czasem się pojawią. 

Gdy brakuje nam aktywności fizycznej, organizm nie jest w stanie spożytkować dostarczanych mu kalorii i zamienia je w tkankę tłuszczową. Ta zaś stopniowo rujnuje układ krążenia, zwiększa ryzyko nowotworów oraz nadmiernie obciąża stawy. Brak ruchu zaburza również przebieg wielu procesów, m.in. przemiany węglowodanowe, spalanie tłuszczów, a także przyswajanie wapnia. Mimo, iż brzmi to przerażająco, w wielu przypadkach z wielogodzinnego siedzenia nie możemy zrezygnować...

Negatywnych skutków siedzenia jest całe mnóstwo, a najważniejsze z nich to:

Zwyrodnienie dolnego odcinka kręgosłupa

Spowodowane jest zwykle dużym naciskiem na kręgosłup podczas długiego siedzenia. Gdy siedząc pochylamy się czy garbimy, nacisk na dolne kręgi może być większy nawet o kilkaset kilo! W rezultacie może to spowodować mikrouszkodzenia przestrzeni międzykręgowych, które u osób ze skłonnością do zwyrodnień jest jeszcze bardziej niebezpieczne. 

Zaburzenia przepływu krwi, żylaki

Nacisk na tkanki podudzi podczas siedzenia powoduje zmniejszenie objętości naczyń krwionośnych, a to z kolei do nieprawidłowego przepływu krwi. Objawami może być mrowienie, ból, czy zespół niespokojnych nóg. Jeśli już siedzimy, to warto pamiętać o prostych ćwiczeniach, jak np. podnoszenie i opuszczanie stóp lub samych palców. Długotrwałe nieruchomienie skutkuje też powstawaniem żylaków. Bardzo szybko można zauważyć je u osób, które częściej narażają swój układ krążenia na przeciążenie i niedotlenienie, a zarazem mają odziedziczone skłonności do żylaków. Pojawiające się pajączki to pierwszy objaw, który powinien nas zaniepokoić. 


Otyłość 

Siedzący tryb życia często wiąże się z minimalną aktywnością fizyczną. Stąd już najprostsza droga do choroby, jaką jest otyłość oraz innych schorzeń z nią powiązanych. Jeśli masz siedzącą pracę, to czas odpoczynku wykorzystaj na sport - jogging, siłownię, rower czy chociażby długi spacer. Niewielka ilość ruchu i nadwaga to również dwie najczęściej wymieniane przyczyny cukrzycy typu II.


Zaparcia i hemoroidy 

Siedząca pozycja powoduje osłabienie mięśni brzucha i nacisk na jamę brzuszną - to skutkuje gorszą perystaltyką jelit. W efekcie pojawiają się zaparcia, zgaga, niestrawność, uczucie pełności w żołądku. Ruch natomiast pobudza układ trawienny do pracy, tak więc wieczorny jogging po dniu spędzonym przed komputerem, zadziała zbawiennie na jelita. 

Całodzienne siedzenie jest też często przyczyną hemoroidów. Długotrwały ucisk okolic odbytu sprawia, że krążenie krwi jest zaburzone, a to sprzyja pojawieniu się żylaków i powoduje ból. Osoby z takimi dolegliwościami powinny stosować specjalne poduszki na krzesła, które pomagają równomiernie rozłożyć nacisk pośladków na siedzenie.


Bóle głowy 

Garbienie się i pochylanie do przodu skutkuje często bólami głowy, gdyż w takiej pozycji zwykle zaciskamy szczęki i napinamy mięśnie twarzy. Podczas długiego siedzenia spinamy też mięśnie brzucha, przez co wdech i wydech stają się niepełne, a to powoduje niedotlenienie. Nic dziwnego więc, że po całym dniu w biurze pojawia się migrena...

Siedzący tryb życia dotyczy w dzisiejszych czasach wszystkich. Starajmy więc nauczyć się "siedzieć mądrze" i pamiętać o rozciąganiu, które pomoże rozluźnić kręgosłup. Nie zapominajmy też o stosowaniu choć minimalnej aktywności fizycznej. Dzięki codziennemu rozruchowi możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób i znacznie polepszyć samopoczucie. 

Pamiętajmy też, że aktywność fizyczna jest bardzo istotna niezależnie od wieku i wagi. Więc... jeśli aktualnie siedzisz - wstań i przejdź choćby kilka kroków. Wyrób zdrowe nawyki, póki jesteś w pełni sił, a w przyszłości sobie za to podziękujesz.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy