Reklama

Jest nazywana „roślinną aspiryną”. Na co pomoże kora z wierzby białej?

Właściwości lecznicze wierzby białej mają długą i imponującą historię. Doceniano ją już w czasach starożytnego Egiptu oraz Grecji, a z jej roślinnego potencjału korzysta się do dziś. Choć na przestrzeni wieków sposób jej stosowania nieco się zmienił, współcześnie również powinna stać się ważnym uzupełnieniem domowej apteczki. Kora wierzby białej słynie jako remedium na sezonowe przeziębienia i problemy skórne. Często podkreśla się jej przeciwzakrzepowe działanie. Co najważniejsze, to dopiero początek jej zalet. Sprawdź, jak stosować korę z białej wierzby i w jakich sytuacjach okaże się twoim sprzymierzeńcem.

Wierzba biała: Co warto o niej wiedzieć?

Bywa nazywana także wierzbą srebrną i pospolitą. Drugie określenie z pewnością jednak nie odnosi się do jej właściwości, a jest związane raczej z łatwością trafienia na to drzewo w miejscach, gdzie podłoże cechuje się dużą wilgotnością. Rozwija się więc na brzegach rzek i zbiorników wodnych, a nawet w okolicach przydrożnych rowów.

W Polsce występuje pospolicie, spotkamy ją na obszarach Środkowej i Południowej Europy, na północy Afryki, ale też w Azji czy Ameryce Północnej. Drzewo osiąga maksymalnie 25 metrów wysokości. Znakami rozpoznawczymi wierzby białej są lancetowate liście z drobnymi i jasnymi włoskami (od których wzięła się nazwa rośliny) na spodzie oraz kora o brązowawej barwie.

Reklama

Sprawdź: Owoce dzikiej róży - najlepsze źródło witaminy C. Korzystaj!

Właściwości lecznicze wierzby białej na kartach historii

Jak zostało wspomniane, z walorów zdrowotnych rośliny korzystano już w starożytności. Wspominał o nich Hipokrates uznawany za ojca medycyny. Żucie kory wierzbowej miało przynosić ulgę w rozmaitych dolegliwościach bólowych, ale wykorzystano również liście wierzby białej, sok i owoce.

Z biegiem czasu powoli zapominano o jej wszechstronnych właściwościach, lecz prawdziwy renesans dla białej wierzby nastąpił w XIX wieku. Właśnie wtedy z kory wyizolowano pierwszy związek aktywny znany dziś pod nazwą salicyny. Okazało się, że właśnie ta część drzewa przez obecność kwasu salicylowego jest najbardziej wartościowa. Zyskała miano "roślinnej aspiryny" i współcześnie może być stosowana jako kuracja pomocnicza w leczeniu rozmaitych dolegliwości.

Różne wcielenia wierzby białej

Chcąc samodzielnie przygotować ten surowiec zielarski do spożycia lub stosowania zewnętrznego, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Do tych celów nadaje się wyłącznie kora z młodych gałęzi - dwu lub trzyletnich. Trzeba również uważać na miejsce, w którym rośnie drzewo - powinno być oddalone od terenów o wysokim zanieczyszczeniu.

Zbiorów należy dokonywać wczesną wiosną, ponieważ kora jest wtedy najbardziej wartościowa. Tylko taki materiał nadaje się do suszenia i późniejszego użycia np. w formie naparu. Jeśli jednak ziołolecznictwo od podstaw nie jest naszą mocną stroną lub do wiosny jest daleko, można posiłkować się wizytą w aptece lub sklepie zielarskim. Dostępne w nich są preparaty pod postacią proszku, tabletek lub płynnych wyciągów.

Zobacz: Kolagen "domowej roboty". Nigdy nie wyrzucaj tej części kury

Kiedy warto stosować korę wierzby białej? Na co pomaga?

Jej właściwości są niebywale wszechstronne, więc stanie się cennym uzupełnieniem apteczki. Na co pomoże spożywanie wierzby białej?

  • Pogromca infekcji: Jesień i zima to czas, kiedy o przeziębienie nietrudno. Warto docenić wtedy naturalne metody radzenia sobie z infekcjami (zwłaszcza gardła, krtani i oskrzeli), ponieważ kora białej wierzby pomoże obniżyć gorączkę, działa również przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
  • Sposób na skołatane nerwy: Stres dopada niemalże każdego! Ziołowy napar sprzyja wyciszeniu i uspokojeniu, poprawia jakość snu i pomaga uporać się z bezsennością. Sprzyja niwelowaniu bólów głowy.
  • Dla zdrowego serca i układu krwionośnego: Za sprawą bogatego składu wierzba wykazuje działania chroniące przed zawałem serca, a także wpływa przeciwzakrzepowo i pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy.
  • Wsparcie dla żołądka: Okazuje się ogromnym wsparciem w przypadku biegunek (zwłaszcza na tle bakteryjnym) i stanów zapalnych jelit. Poprawia funkcjonowanie trawienia, wpływając na odbudowę mikroflory jelitowej.

Oprócz tego od dawna wśród dobroczynnych właściwości kory wierzbowej wyróżniano łagodzenie bólu reumatycznego oraz nieprzyjemnych objawów napięcia przedmiesiączkowego. Co ważne, napar można stosować także zewnętrznie. Sprawdza się w:

  • leczeniu cery trądzikowej,
  • szybszym gojeniu ran,
  • oczyszczaniu zatkanych porów.

Polecamy:

Moczenie nóg w occie jabłkowym: Sposób na wstydliwą dolegliwość

Pięć najgorszych nawyków, które niszczą twoje stawy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wierzba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy