Jakie właściwości ma czerwony ryż? Pomoże na cholesterol i wahania cukru
Ryż czerwony w Polsce nie jest jeszcze tak popularny, jak odmiany białe i brązowe, ale warto to zmienić. Nie tylko doda kolorytu naszym posiłkom, ale przede wszystkim stanowi skarbnicę cennych dla zdrowia składników odżywczych. O właściwościach czerwonego ryżu najczęściej słyszy się w kontekście obniżania poziomu złego cholesterolu. Na tym jednak nie koniec! Powinien znaleźć swoje miejsce w diecie cukrzyków, a także osób dotkniętych nadwagą i otyłością.
Spis treści:
Czerwony ryż: Co to takiego?
Jego nazwa bezpośrednio nawiązuje do ciemnoczerwonej barwy podłużnych i wąskich ziaren. Wszystko za sprawą charakterystycznego pigmentu, znajdującego się w łupinach ziaren. Być może nad Wisłą nie stanowi najczęściej wybieranej odmiany, ale czerwony ryż jest doskonale znany w Południowo-Wschodniej Azji oraz na południu Afryki.
To idealny produkt, by wprowadzić nieco egzotyki do spowszedniałego jadłospisu! Jak smakuje czerwony ryż? Cechuje się łagodnym, lekko słodkawym smakiem oraz delikatnym aromatem orzechowym. Zadowoli więc wymagających smakoszy, ale jednocześnie stanie się uniwersalnym dodatkiem do potraw słodkich i wytrawnych.
Wartość odżywcza czerwonego ryżu: Co w ziarnach piszczy?
Przyzwyczailiśmy się do jedzenia białego ryżu, który chętnie dodajemy zarówno do dań w stylu orientalnym, jak i swojskiej pomidorówki. Różnorodność na talerzu i wprowadzenie do menu czerwonego ryżu może jednak wyjść nam tylko na dobre! Pod kątem zawartości substancji odżywczych i błonnika uznaje się go za jeden z najzdrowszych gatunków - ustępuje w tym temacie jedynie czarnemu ryżowi.
Znajdziemy w nim witaminy z grupy B - zwłaszcza witaminę B6, która jest niezbędna dla przeprowadzania procesów metabolicznych i budowania mocnej odporności poprzez przyczynianie się do powstawania przeciwciał chroniących ciało przed infekcjami. Do tego w składzie czerwonego ryżu na wyróżnienie zasługują:
- magnez,
- żelazo,
- mangan,
- antyoksydanty łagodzące stany zapalne, chroniące wzrok i naczynia krwionośne.
Jak czerwony ryż wpływa na organizm?
O jego dobroczynnych właściwościach mogłaby powstać niejedna książka. Jednak już krótkie podsumowanie jego walorów powinno nas skłonić do włączenia go do diety jako alternatywy dla legendarnych w polskich kulinariach ziemniaków czy mniej wartościowego białego ryżu. Należy jednak mieć z tyłu głowy, że wprowadzenie nowych produktów do jadłospisu zawsze warto skonsultować z lekarzem, jeśli cierpimy na przewlekłe schorzenia.
Na co pomaga czerwony ryż?
- Obniża poziom złego cholesterolu w organizmie.
- Jest niskokaloryczny i wspiera odchudzanie. Dzięki wysokiej zawartości błonnika zapewnia na dłużej uczucie sytości, więc łatwiej jest opanować nawyk podjadania między posiłkami, a batoniki czy chipsy przestają wydawać się tak kuszące.
- Wspiera układ krwionośny, zmniejsza ryzyko zawału serca, a także wystąpienia miażdżycy i choroby wieńcowej.
- Obniża ryzyko cukrzycy. Ma niższy indeks glikemiczny niż białe odmiany ryżu i stanowi bardzo dobre źródło węglowodanów złożonych.
- Za sprawą obecności magnezu zapobiega rozwojowi osteoporozy.
- Spowalnia procesy starzenia organizmu.
- Wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
Jak ugotować czerwony ryż?
Pasuje do mięs i dań warzywnych, pasjonaci gotowania przyrządzają z niego również desery. Podstawą każdej potrawy jest umiejętne gotowanie czerwonego ryżu. Z racji tego, że spożywa się go razem z twardą osłonką, jego przyrządzenie wymaga trochę czasu. Ile gotować czerwony ryż? Trwa to zazwyczaj 30-40 minut. Przed obróbką warto namoczyć go w zimnej wodzie przez dwie godziny, by nieco skrócić ten czas.
Przyjmuje się, że na jedną porcję ryżu potrzeba dwóch porcji wody. By uzyskać najsmaczniejsze rezultaty, zalecane jest gotowanie ziaren luzem (nie w saszetkach) do momentu, w którym całkowicie wchłoną wodę.
Polecamy: