Jesteś alergikiem? Stosuj wapno
Masz alergię? Sięgasz po wapno. Istnieją różne teorie tłumaczące dlaczego jest ono stosowane, nadal jednak nie wyjaśniono dokładnie jak działa.
Jedna z hipotez mówi, że brak wapnia w organizmie sprzyja rozwojowi reakcji alergicznej. Inna teoria tłumaczy, że jony wapnia mają wpływ na przepuszczalność błon komórkowych. Jeśli ich ilość jest dostateczna - uszczelniają błony komórkowe i zapobiegają wysiękowi, opuchnięciom i obrzękom.
Stosując leki przeciwalergiczne należy mieć na uwadze, że wapno tylko zmniejsza objawy alergii, ale jej nie likwiduje. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej konieczne może być zastosowanie preparatu z grupy leków antyhistaminowych. W przypadku cięższych reakcji alergicznych niezbędna jest nawet hospitalizacja i podanie leków dożylnych.
Tak więc przy nasilonych objawach alergii wapno będzie mieć jedynie działanie wspomagające i absolutnie nie zastąpi innych leków. Dodatkowo należy pamiętać, że nie działa ono szybko - zwykle łagodzenie objawów uczulenia pojawia się po dłuższym, systematycznym stosowaniu. Wapno nie ma również działania prewencyjnego - jego przyjmowanie nie zapobiegnie wystąpieniu reakcji alergicznej (co najwyżej złagodzi jej przebieg).
Wybierając preparat z wapnem należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- postać w jakiej występuje - najszybciej wchłaniać się będą (i co za tym idzie działać) preparaty w formie tabletek musujących lub syropów. Samo wapno ma dość nieprzyjemny smak, natomiast na rynku występuje wiele wariantów smakowych.
- formę związku wapnia - dostępne na polskim rynku produkty to albo sole organiczne (glukonian wapnia, mleczan wapnia) albo sole nieorganiczne (węglan wapnia). Zdecydowanie lepiej przyswajalne są te pierwsze. W wyborze pomoże nam informacja na opakowaniu lub porada farmaceuty
- dodatek innych substancji czynnych - w leczeniu objawów alergii najczęściej stosuje się połączenia wapnia z:
- Kwercetyną - substancją która wpływa na naczynia krwionośne, uszczelnia je i zmniejsza przepuszczalność. Dzięki tej właściwości zmniejszają się charakterystyczne dla uczulenia obrzęki a także zmniejsza się ilość wydzieliny z nosa (np. przy katarze alergicznym)
- Cynkiem - minerałem, który aktywuje układ odpornościowy, wpływa na wiele procesów enzymatycznych oraz łagodzi dolegliwości skórne (np. wysypki)
Wapno należy do leków stosunkowo bezpiecznych, nie obarczonych działaniami niepożądanymi. Może być stosowane nawet przez małe dzieci. Należy jednak uważać ze stosowaniem tych produktów u osób leczących się digoksyną - wapno nasila jej działanie. Podobnie przy infekcjach i leczeniu antybiotykami z grupy tetracyklin (gdzie wapno stosowane jest wspomagająco, aby niwelować objawy przeziębienia i grypy) nie należy stosować wapna ani popijać tych leków mlekiem, gdyż wapno wiąże antybiotyki i uniemożliwia ich wchłanianie a co za tym idzie prawidłowe działanie.
Mimo nie do końca potwierdzonej skuteczności, wapno jest najczęściej stosowanym preparatem wspomagającym leczenie objawów alergii. Warto jednak pamiętać o tym jak prawidłowo je stosować aby leczyć się bezpiecznie.
Grzegorz Głowiak www.zdronet.pl