Reklama

Reklama

Jesteś w ciąży: Prawdy i mity

Przyszła mama musi na siebie uważać. Ale bez paniki! Zobacz, co jest dozwolone, a co na liście rzeczy zakazanych.

Unikaj serów pleśniowych

Prawda! W serach typu rokpol, gorgonzola mogą być bakterie listerii, które wywołują listeriozę. Kobiety spodziewające się dziecka są około 20 razy bardziej podatne na listeriozę niż pozostali dorośli. Choroba może być przeniesiona do płodu przez łożysko, nawet jeśli u matki nie ma jej objawów.

Nie farbuj włosów

Reklama

Prawda! Opary amoniaku zawarte w farbie są szkodliwe! Nie wiadomo też, jakie substancje przedostają się do skóry głowy i przenikają przez łożysko. Warto więc dla dobra dziecka się powstrzymać. Jeśli naprawdę musisz ufarbować włosy, poczekaj do zakończenia pierwszego trymestru - te trzy miesiące są najważniejsze dla rozwoju maluszka. Wybierz łagodny preparat bez amoniaku i salon fryzjerski z dobrą wentylacją. Unikniesz wdychania szkodliwych substancji.

Wykreśl z menu surowe mięso

Prawda! Jedząc surowe lub niedogotowane mięso i ryby (nie tylko tatar, ale i szynkę parmeńską, słabo wysmażony stek itp.), możesz zarazić się toksoplazmozą, która powoduje wady rozwojowe u płodu. W tatarze często znajdują się surowe jajka, które mogą zawierać salmonellę - bakterię, która powoduje ciężkie zatrucie pokarmowe i jest groźna dla dziecka.

Ogranicz wyjścia na głośne koncerty

Prawda! Maluch w twoim brzuchu czuje to, co się dzieje na zewnątrz i odpowiada na bodźce. Nie stresuj go więc niepotrzebnie! Unikaj tego rodzaju atrakcji. Hałas, krzyki, dudniące niskie dźwięki - mogą maluszka wystraszyć i sprawią, że zacznie mocniej kopać. A po narodzinach może być bardziej płaczliwy i niespokojny. Lepiej zapewnić mu przyjemne, łagodne wibracje. Słuchaj spokojnej muzyki.

Nie uprawiaj sportu

Nieprawda! Przeciwnie! Aktywność fizyczna jest w ciąży wskazana. Idealne dla ciebie są teraz np. spacery, pływanie, taniec, stretching, joga. Możesz ćwiczyć ok. 30 minut dziennie. Nie forsuj się, nie trenuj intensywnie, unikaj wstrząsów. Ruch ma doskonały wpływ na twój organizm, zapobiega obrzękom, zaparciom, bólom pleców. Aktywna mama lepiej znosi ciążę, poród, a potem szybciej odzyskuje formę!

Zrezygnuj z seksu


Nieprawda! Gdy ciąża przebiega prawidłowo, nie rezygnuj ze współżycia. Teraz seks może dostarczyć ci niezapomnianych wrażeń! W drugim trymestrze, kiedy miną już przykre dolegliwości związane z ciążą, wyostrzają ci się zmysły i masz wielką ochotę na zbliżenia. Hormony sprawiają, że jesteś bardziej atrakcyjna - masz lśniące włosy, błyszczące oczy. I nie stresujesz się tym, że zajdziesz w ciążę! Macica jest bezpiecznym schronieniem dla dziecka. Chronią je wody płodowe i płyn owodniowy, a podczas stosunku odczuwa tylko lekkie kołysanie. Dobra pozycja: na jeźdźca (sama kontrolujesz głębokość penetracji).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje