Reklama

Jeżówka w leczeniu grypy

Szacuje się, że 5-10% dorosłych i 20-30% dzieci na świecie każdego roku choruje na grypę. Choroba ta może skończyć się hospitalizacją, a nawet śmiercią, szczególnie w przypadku dzieci, starszych czy przewlekle chorych osób. Wczesne rozpoczęcie leczenia może pomóc pacjentowi w dojściu do zdrowia i zmniejszyć ryzyko powstania powikłań. Badania poddają w wątpliwość skuteczność leków przeciwgrypowych w porównaniu z naturalnymi środkami, takimi jak jeżówka (Echinacea).

Środki przeciwgrypowe to leki przeciwwirusowe, które hamują działanie wirusa grypy w organizmie i przeciwdziałają jego namnażaniu się. Dostępne są bez recepty. Stosuje się je w leczeniu osób, które mają objawy grypy od co najwyżej dwóch dni. Mogą być również stosowane profilaktycznie u osób, które zostały narażone na zachorowanie na grypę.

Międzynarodowy zespół badawczy naukowców dokonał rewizji badan nad środkami przeciw grypie - stwierdzono, że mają pewien wpływ na złagodzenie objawów, jednak nie zmniejszają ryzyka konieczności hospitalizacji czy powikłań chorobowych spowodowanych działaniem wirusa grypy.

Reklama

Ostatnio przeprowadzone w Czechach badanie objęło 473 pacjentów, którzy wykazywali objawy grypy od co najwyżej 48 godzin. Pacjenci ci otrzymywali albo popularne leki na grypę, albo gorący napój na bazie jeżówki purpurowej.

Po pięciu dniach 50% pacjentów leczonych napojem z jeżówki i 49% leczonych standardowymi lekami wyzdrowiało. Wyniki były niemal identyczne dla obu leków. Wnioski z badań mówią, iż jeżówka jest tak samo skuteczna w leczeniu wczesnego stadium grypy jak standardowe leki.

Ważną cechą przemawiającą na korzyść jeżówki jest brak efektów ubocznych, jakie mogłyby wystąpić po jej spożyciu. Grupa pacjentów leczona lekami w powyższym badaniu donosiła częściej o działaniach ubocznych, szczególnie mdłościach i wymiotach.

Najlepiej zażywać jeżówkę przez krótki czas, kiedy wiesz, że mogłaś się zarazić grypą lub kiedy zaczynasz odczuwać jej objawy. Zwykle zażywanie suplementu na bazie jeżówki należy kontynuować przez tydzień, do 10 dni.

Nie zaleca się stosowania jeżówki przez okres dłuższy niż 8 tygodni, gdyż może to spowodować stłumienie pracy układu odpornościowego. Nie należy też jej spożywać w przypadku alergii na jakąkolwiek roślinę z rodziny astrowatych.

Jeżówka jest dostępna w kapsułkach zawierających susz roślinny lub płynny ekstrakt, w postaci nalewek lub herbaty.

Dawkowanie zależy od produktu. Zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, aby uzyskać więcej szczegółów i zwróć uwagę, że każda dawka dla dorosłych powinna być podzielona na pół w przypadku dzieci.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grypa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama