Reklama

Kadzidłowiec: Skutecznie ukoi bóle stawów i złagodzi stany zapalne

Zdrowotne walory drzewa kadzidłowca znane są od stuleci i z powodzeniem wykorzystywane w medycynie naturalnej, zwłaszcza ajurwedyjskiej i arabskiej. Najbardziej cenione są jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które okazują się wyjątkowo skuteczne w leczeniu stawów, reumatyzmu, astmy, chorób skórnych, stanów zapalnych jelit, trudno gojących się ran oraz łagodzeniu skutków ukąszenie żmij. Przyjrzyjmy się kadzidłowcowi nieco bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.

Lecznicza moc żywicy

Drzewo kadzidłowca występuje naturalnie w Afryce, Indiach i krajach arabskich. Medyczne zdolności wykazuje przed wszystkim pochodząca z niego żywica. Ta, która pochodzi z Afryki, znana jest pod nazwą olibanum. Kadzidło pozyskiwane w Indiach to salaiguggul.

Kadzidłowiec a bóle stawów i kości

W kadzidłowcu znajdziemy całe bogactwo aktywnych składników, w tym zwłaszcza kwasy boswelinowe, które wykazują właściwości przeciwzapalne. Między innymi dzięki tym zdolnościom roślinę tę wykorzystuje się do leczenia schorzeń stawów, kości, kręgosłupa, układu pokarmowego, dróg oddechowych, a także alergii. Zdolności łagodzenia bólu wykorzystywane są też do zwalcza dolegliwości towarzyszących reumatoidalnemu bólowi stawów. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że ekstrakt z kadzidłowca poprawia ruchliwość przy zginaniu stawów, zmniejsza obrzęk oraz chroni przed utratą tkanki chrzęstnej.

Reklama

Kadzidłowiec i jego zbawienny wpływ na jelita

Kadzidłowiec wyjątkowo dobroczynnie wpływa na nasz układ pokarmowy, a zwłaszcza jelita i okazuje się bardzo pomocny w leczeniu takich dolegliwości,jak biegunki, wzdęcia, bóle, stany zapalne jelit czy w łagodzeniu objawów choroby Leśniewskiego-Crohna, czyli nieswoistego zapalenia jelit.

Kadzidłowiec a astma i alergie

Kadzidłowiec bardzo korzystnie wpływa także na nasz układ oddechowy, przyczyniając się do udrożnienia dróg oddechowych, a tym samym zmniejszając obrzęk oskrzeli i zatok. Wspiera również leczenie astmy i łagodzi towarzyszące jej objawy.

Kadzidłowiec a cukrzyca i choroby wątroby

Kadzidłowiec - co potwierdziły przeprowadzone badania - regulując równowagę cholesterolu - znajduje również zastosowanie w profilaktyce przeciwmiażdżycowej oraz wspomaga leczenie cukrzycy i pomaga zapobiegać schorzeniom wątroby oraz nerek.

Jak zrobić tynkturę z kadzidłowca?

Potrzebne składniki:

Zmielona żywica

40% aklohol

Sposób przygotowania:

Tynkturę z kadzidłowca przyrządza się w proporcji jeden do pięciu, czyli jedną część dobrej jakości zmielonej żywicy zalewamy pięcioma częściami 40% alkoholu. Odstawiamy na co najmniej czternaście dni. Po upływie tego czasu starannie odcedzamy. Zalecana dawka to maksymalnie dwadzieścia kropli podawane trzy razy dziennie.

Nalewkę można też stosować zewnętrznie do okładów lub nacierania bolących miejsc albo zmienionych chorobowo obszarów skóry. Dla uzyskania lepszych efektów można łączyć ją z olejem lub maścią nagietkową.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bóle stawów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy