Kamienie żółciowe? Natura ci pomoże!
Zanim zdecydujesz się na radykalną terapię, spróbuj pozbyć się dolegliwości domowymi sposobami oraz dietą.
Powstają podczas trawienia i wędrówki żółci z woreczka do dwunastnicy. Kryształki cholesterolu i soli żółciowych zbijają się w różnej wielkości grudki, tworząc kamienie.
Mogą wywoływać ostry ból w prawej części brzucha: u góry pod żebrami, promieniujący do pleców i prawej łopatki. Innymi objawami są nudności, wymioty oraz jasne stolce i biegunka.
Zgodnie z zaleceniami medycyny naturalnej, podczas ataku warto posmarować brzuch olejem rycynowym, przykryć ręcznikiem i przyłożyć ciepły termofor na godzinę.
Najczęstszą metodą leczenia jest operacja. Wycina się je razem z pęcherzykiem żółciowym, żeby zapobiec nawrotom. Zabieg (cholecystektomia), jest jedną z najczęstszych interwencji chirurgicznych przeprowadzanych u dorosłych. Możesz jednak spróbować powalczyć z kamieniami w woreczku naturalnymi sposobami.
Chodzi o to, aby kamienie zmiękły i zmniejszyły się, by potem skłonić organizm do wypłukania ich. Intensywna kuracja trwa od 2 do 5 dni. Głównym jej elementem jest spożywanie specjalnej mikstury z oliwy z oliwek (dwa kieliszki) i cytryny (sok wyciśnięty z połowy). W tym czasie można jeść tylko warzywa i to w małej ilości. Łagodniejsza wersja oczyszczania polega na tym, że je się normalnie, a wieczorem, przed snem, wypija oliwną miksturę. Taka terapia powinna się rozprawić z kamieniami w czasie 2-3 tygodni.
Napitki te można spożywać osobno albo wymieszać. Do szklanki soku jabłkowego dodaj łyżkę lub dwie octu i taki koktajl pij trzy razy dziennie. Kuracja nie jest wskazana, jeśli masz cukrzycę albo wrzody żołądka - zarówno jeden jak i drugi składnik podrażniają żołądek.
Badania potwierdziły, że usprawniają pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz stymulują produkcję żółci, która napływając do woreczka, może "wypchnąć" tę stwardniałą. Karczochy da się gotować na parze, piec, grillować lub marynować. Wyciąg z nich można zażywać w postaci suplementu, ale skonsultuj to z lekarzem.
Poprawia funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego. W aptece możesz go dostać w postaci tabletek lub kapsułek.
W medycynie ludowej używany był do leczenia schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Surowcem leczniczym jest korzeń, który dzięki gorzkiemu smakowi i garbnikom pobudza wydzielanie żółci.
Uwaga! Jeśli oprócz mdłości i bólu masz gorączkę i dreszcze, a twoja skóra i oczy się zażółciły, zapomnij o domowych kuracjach i natychmiast zgłoś się do lekarza.
Uważaj, co jesz
Ryzyko rozwoju kamieni żółciowych rośnie, jeśli w naszym menu jest dużo jajek, cukru, tłuszczów zwierzęcych. Spada natomiast u osób jedzących dużo warzyw oraz owoców - zawierają błonnik, który pomaga w prawidłowym obkurczaniu się pęcherzyka. Z tego powodu można też zażywać nasiona babki jajowatej.
Odchudzaj się z głową
Nadwaga sprzyja kamieniom, ale źle zaplanowane chudnięcie także! Restrykcyjne diety, gdy spożywamy poniżej 1000 kalorii dziennie, są czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju kamicy żółciowej.
Ruszaj się
Kamienie częściej występują u osób, które prowadzą siedzący tryb życia.
Jeśli mimo diety i ziołowych środków problem nawraca, warto rozważyć wykonanie zabiegu chirurgicznego. W pęcherzyku żółciowym może rozwinąć się nowotwór, gdy ciągle drażnią go kamienie. Po wykonaniu badania USG lekarz zdecyduje o metodzie usunięcia woreczka.
Zobacz także: