Reklama

Kaszel i syrop na kaszel dla dzieci – jak wybrać?

Kaszel u dziecka to jeden z najczęstszych objawów infekcji dróg oddechowych. Ponieważ sezon przeziębień nastał na dobre, warto wiedzieć, jak rozpoznawać rodzaje kaszlu u dziecka i jak skutecznie rozprawić się z tą uciążliwą dolegliwością. Zobaczmy też, które z dostępnych na rynku syropów można bezpiecznie podawać najmłodszym.

Co powoduje kaszel u dziecka?

Warto wiedzieć, że kaszel sam w sobie nie jest chorobą. Odruch ten to naturalny mechanizm obronny organizmu, mający na celu oczyszczenie dróg oddechowych z wydzieliny, zalęgających w nim ciał obcych lub substancji drażniących śluzówkę. Dziecko może kaszleć na przykład, gdy się zachłyśnie, poczuje dym papierosowy lub kiedy do kanału dróg oddechowych przedostanie się kurz albo okruch jedzenia. Jeśli jednak oprócz kaszlu dziecko ma także katar i gorączkę, to najpewniej przyczyną jest infekcja lub przeziębienie.

Suchy lub mokry kaszel u dziecka

Leczenie kaszlu zależy w dużej mierze od jego przyczyny i charakteru. Dlatego zanim podamy dziecku jakikolwiek syrop, zastanówmy się, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia. W pierwszej fazie infekcji kaszel jest zazwyczaj suchy, czyli bezproduktywny, co znaczy, że przebiega bez wykrztuszania wydzieliny. Wywołuje go wysuszona śluzówka gardła oraz podrażniająca ją wydzielina spływająca z nosa. Często towarzyszy temu także ostry, piekący ból gardła.

Reklama

Po około 2-3 dniach pojawia się tak zwany kaszel mokry. Jest to reakcja na wydzielinę gromadzącą się w drogach oddechowych. Poprzez odkrztuszanie organizm próbuje oczyścić się z zalegającego śluzu i udrożnić kanał oddechowych.

Jaki syrop na kaszel dla dzieci można podać?

Jeśli choroba ma łagodny przebieg i nic poza przeziębieniem nie dolega dziecku, możemy spróbować sami załagodzić kaszel. Jest na to kilka domowych sposobów. Po pierwsze zadbajmy o właściwe nawilżenie powietrza, ponieważ suche powietrze może podrażniać gardło malucha i prowokować odruch kaszlu. Na kaloryfer należy położyć wilgotny ręcznik lub pojemnik z wodą, a w pomieszczeniu utrzymywać temperaturę około 20 stopni. Skuteczne są także inhalacje parą wodną, która nawilża błonę śluzową i łagodzi drapanie w gardle. Jeśli malec nie jest uczulony dodajmy do wody kroplę olejku eukaliptusowego bądź tymiankowego. W pierwszej fazie infekcji, podczas kaszlu suchego, można też podać dobry syrop na kaszel dla dzieci, czyli taki który będzie działał przeciwkaszlowo.

Kiedy jednak pojawi się kaszel mokry należy odstawić syrop przeciwkaszlowy i zastosować lek rozrzedzający wydzielinę. Pamiętaj, że odkrztuszenie wydzieliny jest niezbędne do całkowitego oczyszczenia organizmu. Preparaty mukolityczne, dla dzieci powyżej jednego roku życia, zawierają związki upłynniające zalegającą wydzielinę, ułatwiające odkrztuszanie i oczyszczenie dróg oddechowych.

Syropy na kaszel dla dzieci bez recepty

Syropy dostępne bez recepty stosuje się w celu złagodzenia kaszlu i objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Na własną rękę można podawać je tylko wtedy, gdy symptomy nie są nasilone i jasno wskazują na przeziębienie lub infekcję. Zanim podasz dziecku dobry syrop, upewnij się, że lek jest dla niego odpowiedni. Preparat należy dopasować nie tylko do rodzaju kaszlu, ale i do wieku malucha. Pamiętaj o bezwzględnym przestrzeganiu dawek zalecanych w ulotce. Liczy się nie tylko wielkość dawek, ale również odstępy pomiędzy nimi oraz maksymalna dopuszczalna porcja leku na dobę.

Jeśli stan dziecka nie poprawi się po 2-3 dniach domowej kuracji, należy wybrać się do pediatry. Lekarz stwierdzi, co jest przyczyną kaszlu i czy nie doszło do powikłań, a w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy