Reklama

Katar zwykły czy alergiczny? Rozpoznaj go i wylecz

Znów kapie ci z nosa? To może być objaw infekcji, ale czasem świadczy o uczuleniu. Podpowiadamy, jak ustalić przyczynę dolegliwości, by szybko wyzdrowieć.

Wiosną często łapiemy przeziębienie - jesteśmy osłabione po zimie, a poza tym łatwo może nas zaskoczyć zmienna pogoda. Z drugiej strony, to właśnie w tym czasie zaczynają silnie pylić rośliny (np. topola i brzoza), uznawane przez specjalistów za wyjątkowo alergizujące. Na pierwszy rzut oka trudno zatem jest znaleźć winowajcę kataru - zwłaszcza jeśli do tej pory nie byłaś na nic uczulona. Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, co mogło go wywoływać.

Sprawdzamy, czy to efekt zarażenia wirusami lub drobnoustrojami

Zwróć uwagę, ile czasu trwa katar oraz w jakich okolicznościach się pojawił. Jeśli jego przyczyną jest infekcja bakteryjna lub wirusowa, zwykle towarzyszą mu określone objawy. Oto najczęstsze z nich:

Reklama

Wodnista wydzielina. Pojawia się na początku infekcji. Po dwóch, trzech dniach zaczyna gęstnieć (przy zakażeniu bakteryjnym zmienia barwę na zielonkawą). Pod koniec infekcji znowu jest przezroczysta, aż w końcu znika. Jeśli to przeziębienie, katar ustępuje zwykle po około siedmiu dniach.

Kaszel. Gdy zaczynasz chorować, jest suchy i bardzo męczący (złagodzą go syropy i tabletki z apteki). Z czasem zaczynasz odkrztuszać wydzielinę, co jest sygnałem oczyszczania oskrzeli i zwykle świadczy o powrocie do zdrowia.

Podwyższona temperatura. Towarzyszą jej bóle stawów i mięśni. Czujesz się osłabiona, możesz mieć dreszcze i zawroty głowy.

Obserwujemy sygnały mogące świadczyć o uczuleniu

Jeśli katar pojawia się tylko w określonych sytuacjach: gdy odkurzasz, bawisz się z psem czy spacerujesz w parku - jest objawem alergii. Występuje przez cały rok, choć zwykle nasila się w okresie pylenia roślin (już od przedwiośnia do lata). Różni się od zwykłego kataru kilkoma ważnymi cechami. ●Przezroczysty kolor wydzieliny. Nie zmienia ona swojego wyglądu, jest wodnista, przy kontakcie z alergenem wręcz leje się z nosa.

Kichanie tak zwanymi salwami. Ten nieprzyjemny objaw może cię męczyć bez przerwy, nawet przez kilkadziesiąt sekund.

Swędzenie nosa. Jest opuchnięty, zaczerwieniony, nie możesz swobodnie oddychać. Ponieważ katar towarzyszy ci przez cały czas, trudno ci się w nocy wyspać, bo oddychanie ustami powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej i gardła.

Łzawienie oczu. Pieką szczególnie w kącikach, bo tam właśnie gromadzi się najwięcej pyłków. Oczy osoby uczulonej łzawią i puchną. Są też bardzo wrażliwe, np. na dym papierosowy i kosmetyki do makijażu.

Przeprowadzamy specjalne testy

Testy skórne punktowe. Lekarz nanosi na rękę kropelki substancji z różnymi pyłkami i nakłuwa skórę. Gdy po 15 min. pojawi się zaczerwienienie - jesteśmy uczuleni.

Test krwi. Podwyższony wskaźnik IgE może świadczyć o istniejącej alergii.

Stosujemy skuteczne nowoczesne leki

Zrobiłaś wszystkie badania i... okazało się, że masz alergię? Możesz skutecznie złagodzić jej objawy. Oto najskuteczniejsze metody walki z uczuleniem. Boisz się senności i przybierania na wadze? Spokojnie, przepisywane przez lekarzy preparaty nie powodują skutków ubocznych.

Leki antyhistaminowe. Ich działanie polega na blokowaniu histaminy - substancji uwalnianej przez organizm po kontakcie z alergenem. To ona wywołuje przykre objawy towarzyszące uczuleniu. Wyboru konkretnego lekarstwa zawsze dokonuje alergolog. Leki są dostępne w kroplach, tabletkach, inhalatorach. Jeśli atak alergii dopadnie cię nagle, a nie masz przy sobie preparatów na receptę, możesz kupić w aptece ich odpowiedniki, zawierające mniejszą dawkę substancji czynnej.

Leki sterydowe. Działają przeciwzapalnie. Aplikuje się je do nosa: skutecznie likwidują jego niedrożność, zmniejszają katar i inne dolegliwości.

Odczulanie. Można je stosować tylko u niektórych pacjentów. Podaje się im specjalne szczepionki.



Naj
Dowiedz się więcej na temat: leki | kichanie | odczulanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy