Kiedy organizm jest pełen pasożytów? Objawy
Pasożyty to organizmy, które żyją dzięki innym organizmom. Każdy z nas może być nimi zakażony. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ten problem dotyczy także nas. Niektóre pasożyty są bezpośrednią przyczyną chorób, natomiast inne wywołują stany chorobowe poprzez toksyny, jakie produkują. Istnieje kilka typów pasożytów, które mogą żyć w naszym ciele. Niektóre z nich żywią się pokarmem, jaki zjadamy, inne żyją dzięki naszym czerwonym krwinkom. Mogą one składać jaja w naszym organizmie. Najczęściej spotykane pasożyty żyjące w ludzkim ciele to owsiki, lamblie, tęgoryjce dwunastnicy, tasiemce, nicienie i dientamoeba fragilis. Pasożyty te dostają się do naszego organizmu poprzez skórę lub drogą jamy ustnej. Czynniki sprzyjające zakażeniu to przebywanie w miejscu, gdzie znajdują się pasożyty, spożycie pasożyta w zanieczyszczonej wodzie lub pokarmie, złe warunki higieniczne lub słaby układ odpornościowy oraz bliski kontakt ze zwierzętami. Pasożyty mają różne formy, kształty i rozmiary. Mogą też wywoływać różne objawy
Zakażenie jelit pasożytem może wywołać stan zapalny i zniszczyć ich wyściółkę, prowadząc do przewlekłej biegunki.
W badaniu opublikowanym w 2015 roku w "The Journal of Biology, Agriculture and Healthcare" podkreśla się znaczenie przeprowadzania rutynowych badań diagnostycznych w kierunku pasożytów oraz leczenia i profilaktyki u dzieci z poważnymi niedoborami żywieniowymi.
Przewlekłe zaparcia, gazy, wzdęcia, mdłości i uczucie pieczenia w żołądku mogą być wywołane toksycznymi substancjami produkowanymi przez pasożyty. Jeśli twoja dieta zawiera duże ilości włókien pokarmowych i produkty zasadotwórcze, a mimo to cierpisz na biegunkę lub inne dolegliwości trawienne, rozważ oczyszczenie organizmu z pasożytów.
2. Ból brzucha
Kolejnym problemem trawiennym, jaki może być wywołany przez pasożyty, jest ból brzucha. Pasożyty przebywające w górnej części jelita cienkiego mogą powodować stan zapalny i podrażnienie tych okolic. Prowadzi to do uczucia wzdęcia i bólu brzucha.
Ponadto pasożyty mogą także blokować drogę, przez którą przechodzą zbędne produkty przemiany materii. To zwykle przyczynia się do bólu górnej części brzucha.
Ból brzucha to często skutek zakażenia takimi pasożytami jak glista, przywra, tęgoryjec i tasiemiec. Badanie przeprowadzone w 1986 roku i opublikowane w "The Singapore Medical Journal" wykazało, że uczucie dyskomfortu w żołądku spowodowane było najczęściej zakażeniem tęgoryjcem. Jeśli co jakiś czas odczuwasz silny ból żołądka, zgłoś się do lekarza.
Świąd odczuwany w okolicach odbytu może świadczyć o zakażeniu pasożytem. Na taką dolegliwość najczęściej skarżą się osoby cierpiące na owsiki. Świąd pojawia się często w nocy, kiedy samice owsików składają jaja. Wędrują one wówczas wokół odbytu. Jaja owsików powodują dodatkowe podrażnienie, a nawet ból.
Jeśli zakażona osoba drapie miejsce, gdzie odczuwa świąd, skóra może ulec uszkodzeniu, co zwiększa ryzyko wtórnej infekcji bakteryjnej. Świąd nasila się w nocy, dlatego może on znacznie zakłócić nasz sen. Jeśli nocą odczuwasz świąd w okolicy odbytu częściej niż dwa razy w tygodniu, a ponadto nie towarzyszy mu żadna wysypka, musisz udać się do lekarza.
4. Zmęczenie i osłabienie
Zmęczenie może również być objawem zakażenia. Najczęściej związane jest ono z pasożytami gnieżdżącymi się w jelitach. Przechwytują one ważne dla organizmu składniki z pożywienia.
Nieprawidłowe wchłanianie witamin, minerałów, tłuszczy i węglowodanów może spowodować osłabienie organizmu, wycieńczenie, a także depresję i apatię. W dalszym etapie prowadzi do wyczerpania fizycznego, umysłowego i emocjonalnego.
Ponadto toksyczne odpady metabolizmu pasożytów sprawiają, że organy człowieka ciężej pracują, by je wyeliminować. Może to być kolejna przyczyna zmęczenia, braku energii i znacznego osłabienia. Jeśli odczuwasz niesłabnące zmęczenie, nawet po odpoczynku i posiłku, skonsultuj się z lekarzem.
Jeśli zauważysz u siebie nagłe zmiany w apetycie, a zwłaszcza jego zwiększenie, może to świadczyć o obecności pasożytów w twoim organizmie. Zwiększony apetyt w połączeniu z utratą wagi często świadczy o zakażeniu tasiemcem lub owsikami. Przyczyną takich objawów jest fakt, iż pasożyty przechwytują znaczną część pożywienia, które spożywa zakażona osoba. Najsilniejszy głód może być odczuwany rano. Niekiedy nawet niemożliwe jest uzyskanie uczucia sytości po posiłku.
Jeśli twojej utracie wagi towarzyszy zwiększony apetyt, trzeba skonsultować się z lekarzem.
6. Uczucie niepokoju
Zakażenie pasożytami może wywoływać zmiany nastroju, depresję, uczucie niepokoju, a nawet halucynacje. Objawy te najczęściej idą w parze z problemami trawiennymi.
W jelitach znajdują się zarówno neurony, jak i neuroprzekaźniki (w tym serotonina), które są ważnym składnikiem zdrowego jelitowego układu nerwowego.
Toksyczne produkty uboczne przemiany materii pasożytów pozostające w jelitach mogą uszkadzać neurony i neuroprzekaźniki, wywołując nerwowość, niepokój, wahania nastroju, a nawet depresję. Ponadto według naukowców stan zapalny w jelitach może prowadzić do stanu zapalnego mózgu i odwrotnie.
Jeśli odczuwasz nagłe wahania nastrojów lub masz objawy depresyjne, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ takie symptomy mogą świadczyć o zakażeniu pasożytami.