Kłopoty z pamięcią: Kiedy to brak witamin, a kiedy poważna choroba
Każdej z nas zdarza się zastanawiać, gdzie położyła klucze, co miała kupić w sklepie... Upewnijmy się, czy nie ma to związku z naszym stanem zdrowia.
To, jak dobrą mamy pamięć i na ile potrafimy zapamiętywać, a potem przypominać sobie różne informacje, zależy od sprawności naszego mózgu. Zaś na jego pracę ogromny wpływ ma dieta. Jeśli na co dzień nie odżywiamy się zbyt zdrowo, narządowi może brakować potrzebnych składników. Zdarza się też, że problemy z pamięcią ostrzegają o początku choroby Alzheimera, którą leczy się u specjalisty neurologa.
Deficyty na talerzu - spróbuj rozpoznać, jakich składników odżywczych ci brak
Na niedobór witamin i minerałów jesteś dodatkowo narażona, gdy często się odchudzasz (zwłaszcza za pomocą tzw. monodiet), przyjmujesz dużo środków przeciwbólowych (np. z aspiryną), palisz papierosy.
Witamina B1: Jej zbyt małą ilość w organizmie zdradzają także m.in.: uczucie wyczerpania, które nie ustępuje mimo odpoczynku ani snu; osłabienie mięśni i wrażenie kłucia w palcach; powtarzające się obrzęki ciała, np. twarzy, nóg. Aby jej sobie dostarczyć, regularnie sięgaj po: orzechy pistacjowe; mięso (zwłaszcza schab); kalafior, por.
Witamina B12: Niedobór tej witaminy powoduje, że dokuczają ci m.in.: rozdrażnienie, niepokój, przygnębienie; bóle, a także zawroty głowy; bladość skóry i błon śluzowych (np. pod dolnymi powiekami oczu); pieczenie języka i nieodczuwanie smaku pokarmów. Aby uporać się z niedoborem wit. B12, wprowadź do diety pokarmy pochodzenia zwierzęcego, takie jak: indyk, kurczak, wołowina; nabiał, np. jaja, mleko.
Witamina PP: Może ci jej brakować, jeśli miewasz także: nudności oraz biegunki; zmiany zapalne na skórze, w jamie ustnej i na języku; częste marznięcie. Źródła w diecie wit. PP to np.: ryby morskie; drób, zwłaszcza indyk; ziemniaki, najlepiej pieczone ze skórką.
Kwas foliowy: O jego braku świadczą m.in.: miażdżyca tętnic (i zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi widoczny w badaniu). Najlepsze źródła to m.in.: warzywa o zielonych liściach, np. szpinak, brokuły.
Selen i cynk: Specjaliści ostrzegają, że ich deficyty są coraz częstsze, o czym świadczą występujące u wielu osób m.in.: obniżona odporność i nawracające przeziębienia; opryszczka wargowa, ale także np. półpasiec. Najlepsze źródła selenu oraz cynku to m.in.: orzechy, pestki i nasiona; kasze, zwłaszcza gryczana oraz ryż i płatki owsiane; chleb razowy żytni.
Uwaga, ważne
Specjalistom udało się ustalić w badaniach, że utrzymujący się przez długi czas (np. wiele miesięcy lub lat) niedobór składników, takich jak kwas foliowy, selen lub cynk może sprzyjać rozwojowi chorób tzw. neurodegeneracyjnych (czyli m.in. choroby Alzheimera). Stwierdza się go u wielu seniorów dotkniętych tymi schorzeniami.
Co może ostrzegać przed chorobą Alzheimera
Zauważono, że często jej wystąpienie poprzedza silnie stresujące zdarzenie (np. ciężka choroba, pobyt w szpitalu) lub uraz głowy.
Niepokojące sygnały to m.in.: osoba ma zaburzoną pamięć tzw. krótkotrwałą, czyli świeżą, dotyczącą wydarzeń mających miejsce w ostatnim czasie. Pamięta za to dobrze zdarzenia sprzed wielu lat. następuje u niej wyraźne pogorszenie orientacji w przestrzeni i czasie.
Terapia to m.in. : leki hamujące działanie pewnego enzymu oraz receptora w mózgu, a także leki przeciwdepresyjne oraz nasenne; zajęcia w grupie - doradzone przez lekarza.
Konsultacja: Hanna Dolińska, spec. med. rodzinnej