Reklama

Klucz do długowieczności? Radość z życia...

Osoby, które cieszą się życiem, mają trzykrotnie większe szanse na długowieczność, niż ci, którzy tego nie wykazują - potwierdzają brytyjskie badanie. Powód? Osoby szczęśliwe częściej dbają o siebie i są dzięki temu zdrowsze.

Badacze z University College London, przepytawszy 10 tys. Anglików, sugerują także, że przyszły kiepski stan zdrowia można przewidzieć na podstawie stanu ludzkiej psychiki.Samopoczucie osób w wieku 50-100 lat i ich poziom zadowolenia z życia śledzono przez 9 lat w ramach badania nad starzeniem się. 

Radość chroni

Okazało się, że prawdopodobieństwo przeżycia osób, zaklasyfikowanych po pierwszym kwestionariuszu jako najbardziej zadowolone z życia, było po 9-10 latach największe.

- Różnica pomiędzy tymi, którzy cieszą się życiem i tymi, którzy tego nie wykazują, to prawie trzykrotnie większa szansa na przeżycie w pierwszej grupie - obliczyli autorzy badania. - Przez 9 lat około 20 proc. badanych zmarło - powiedział prof. Andrew Steptoe. Spośród osób o największym entuzjazmie zmarło 9,9 proc., natomiast w drugiej grupie - 28,8 proc.

Reklama

Szczęśliwi dbają lepiej

- Nawet jeśli brać pod uwagę wiek, to i tak radość z życia zdawała się mieć ochronny efekt - dodał Steptoe. Jego zdaniem może się tak dziać, gdyż osoby szczęśliwe częściej dbają o siebie i są dzięki temu zdrowsze. Zasugerował również, że osoby o pogodnym nastawieniu są mniej zestresowane. Może też chodzić o czynniki środowiskowe, np. silniejsze więzi społeczne.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | szczęście | długowieczność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy