Kobiece serce – jak utrzymać je w formie?

Na większość czynników ryzyka masz duży wpływ. Weź więc zdrowie serca we własne ręce.

Największy wróg kobiecego serca to papierosy
Największy wróg kobiecego serca to papierosy123RF/PICSEL

Nie możesz wiele poradzić na genetyczne skłonności do pewnych schorzeń. Jeśli twoja mama lub siostra zapadły na chorobę serca przed 65. rokiem życia lub któraś z nich miała udar (nieważne, w jakim wieku), znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka.

Jest ono też większe, jeżeli pierwszą miesiączkę miałaś przed 12. rokiem życia, a ostatnią, nim zdmuchnęłaś 47 świeczek. I gdy doświadczyłaś poronienia, usunięto ci macicę i... jesteś niższa niż przeciętna kobieta. W takich przypadkach należy mocno przyłożyć się do profilaktyki!

Największy wróg kobiecego serca to papierosy! 

U pań ten nałóg podnosi ryzyko jego chorób o 25 proc. bardziej niż u palących mężczyzn. Palenie tytoniu uszkadza naczynia krwionośne, podnosi ciśnienie, rozregulowuje gospodarkę lipidową i zwiększa prawdopodobieństwo formowania się zakrzepów krwi w naczyniach. Jeśli palisz - rzuć jak najszybciej!

Koniecznie wykonaj badania krwi pod kątem cholesterolu

Sprawdź nie tylko jego ogólny poziom, zrób też lipidogram. To test informujący o tym, ile masz trójglicerydów i obu rodzajów cholesterolu we krwi oraz w jakiej są proporcji w stosunku do siebie. Pamiętaj: cholesterol zwęża (a w końcu zatyka) naczynia krwionośne, przez co serce jest powoli "zagładzane".

Zbadaj cukier

Cukrzyca aż dwukrotnie podnosi ryzyko rozwoju chorób serca u kobiet! Podwyższony poziom glukozy spowalnia wędrówkę tlenu we krwi i przyczynia się do szybszego odkładania złogów w arteriach. Z kolei insulinooporność, często towarzysząca cukrzycy typu 2, wiąże się z nadwagą - a ta ze szkodliwym dla serca nadciśnieniem. Poza tym diabetycy mają też zazwyczaj podwyższony poziom cholesterolu.

Uważaj na stany zapalne

Podnoszą ryzyko chorób serca - zwłaszcza te przewlekłe. Jeśli masz np. zapalenie stawów lub stany zapalne jelit, trzymaj je w szachu lekami, bo niebezpieczeństwo choroby serca w ich przypadku jest spore. Nawet u osób, które nie palą, zdrowo się odżywiają i są fizycznie aktywne. Najlepiej byłoby opanować je bez sterydów - stanowią zagrożenie dla zdrowia serca.

Stany zapalne w organizmie mocno podnoszą ryzyko chorób serca
Stany zapalne w organizmie mocno podnoszą ryzyko chorób serca123RF/PICSEL

Chroni je estrogen

Osłona ta ustaje po menopauzie. Zachodzące w ciele zmiany sprawiają, że sztywnieją ścianki naczyń krwionośnych, tłuszcz odkłada się na brzuchu (czyli w najbardziej niezdrowy sposób), "zły" cholesterol rośnie. Wszystko to odbija się negatywnie na sercu. Po 40-tce regularny ruch zmniejsza ryzyko jego chorób o połowę! Wybierz, co chcesz: rower, taniec, pływanie, marsz z kijkami - ale rób to co drugi dzień przez co najmniej pół godziny.

Nie stroń od ludzi!

Badania wykazują, że osoby samotne miewają udary i zawały niemal tak często, jak bierni palacze. Poczucie samotności łączy się z podwyższonym ciśnieniem krwi. Ryzyko choroby serca podwaja też depresja, bo spowalnia, zamyka w czterech ścianach i zsyła lęki - a to wszystko obciąża serce. Trzeba ją leczyć.

Czego nie wolno ci lekceważyć?

Hałasu

Podnosi ciśnienie krwi. Zwiększa ryzyko zawału! Jeśli mieszkasz w głośnym miejscu, chroń się przed odgłosami z zewnątrz szczelnymi oknami. Jak najczęściej wyjeżdżaj poza miasto. 

Chorób dziąseł

Bakterie wywołujące infekcje w jamie ustnej mogą się przedostać do naczyń krwionośnych i wywołać stan zapalny ich nabłonków. To powoduje odkładanie się blaszki miażdżycowej i w efekcie chorobę niedokrwienną serca.

Walcz z migreną!

Kontroluj emocje. Po ataku silnego gniewu ryzyko ataku serca rośnie aż 5-krotnie! I w ciągu najbliższych dwóch godzin sercu grożą zaburzenia rytmu i przyspieszenie pracy. Unikaj czynników, które wprawiają cię w furię i pielęgnuj metody pozwalające ci się uspokoić. Każdy jej atak, zwłaszcza z aurą, zwiększa ryzyko ataku serca. Dlatego zwalczaj ból lekami. Uważaj na te z grupy tryptanów, bo zwężają naczynia krwionośne. Mogą być groźne dla  osób, w których rodzinach są choroby serca.

Dobry Tydzień
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?