Kobiecy zawał może objawiać się podstępnie. Trzeba zwrócić uwagę na ten ból

Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Szacuje się, że w naszym kraju z niewydolnością serca zmaga się ponad 1 mln 300 tys. ludzi. Ponadto coraz więcej osób, w tym również młodych, umiera na zawał serca, dlatego niezmiernie ważne jest wcześniejsze rozpoznanie objawów. A te z kolei mogą się diametralnie różnić w zależności od płci.

Objawy zawału serca u kobiet mogą się znacząco różnić od tych, występujących u mężczyzn
Objawy zawału serca u kobiet mogą się znacząco różnić od tych, występujących u mężczyzn123RF/PICSEL

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech, pojawiającego się zawału serca jest odczuwanie dużego bólu w klatce piersiowej. Eksperci zwracają jednak uwagę, że w przypadku zawału u kobiet, objawy mogą być zupełnie inne. Niestety przez brak odpowiedniej wiedzy, kobiety są aż o 50 proc. bardziej niż mężczyźni, narażone na niewłaściwe rozpoznanie problemów kardiologicznych - wynika z danych organizacji British Heart Foundation.

Jakie są objawy zawału u kobiet?

Oprócz wspomnianego już bólu i kłucia w klatce piersiowej, kobiety bardzo często mogą odczuwać ból w ramionach, plecach i szyi. Uczucie bólu nie musi być nagłe, gdyż w wielu przypadkach jest on stopniowy i może nasilać się przez dłuższy czas.

Ponadto niecodzienny ból szczęki również powinien być sygnałem ostrzegawczym, gdyż z badań wynika, że duża grupa kobiet odczuwała taki dyskomfort na krótko przed zawałem serca. Jeszcze innymi oznakami problemów z sercem mogą być: wzmożone pocenie się, dyskomfort w jamie ustnej i na języku.

Wzmożone pocenie się, dyskomfort w jamie ustnej i na języku mogą być oznakami zawału serca
Wzmożone pocenie się, dyskomfort w jamie ustnej i na języku mogą być oznakami zawału serca123RF/PICSEL

Badania jasno pokazują, że kobiety na kilka lub kilkanaście dni przed zawałem serca skarżyły się na przewlekłe zmęczenie (71 proc.), zaburzenia snu (48 proc.), duszność (42 proc.), niestrawność (39 proc.), odczuwanie lęku (39 proc.). Na godziny lub minuty przed zwałem serca u większości kobiet najczęściej pojawiały się duszności, duże osłabienie, zimne poty i zawroty głowy - wskazują badania opublikowane w wiodącym, naukowym czasopiśmie kardiologicznym "Circulation".

„Na zdrowie: Banany. Kaloryczne ale bardzo zdrowe Interia.tv
INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?