Kolana i biodra w dobrej formie

Stawy kolanowe sa wyjątkowo kontuzyjne
Stawy kolanowe sa wyjątkowo kontuzyjne123RF/PICSEL
  • Urazy - zarówno jeden duży (np. skręcenie kolana), jak i drobne, ale powtarzające się kontuzje (do jakich może dochodzić w trakcie samego chodzenia, jeśli staw jest źle obciążany i nie pracuje właściwie, np. z powodu nieprawidłowej budowy kolan, ich koślawości lub szpotawości). W obu przypadkach mogą przytrafić się nam uszkodzenia chrząstki i zwyrodnienia stawu.
  • Niezdrowa dieta i mała aktywność fizyczna - powodują, że tyjemy i... bardziej obciążamy chrząstkę stawową.
  • Ciężka praca fizyczna związana ze zginaniem kolan. Zażywanie silnych leków przeciwzapalnych, głównie kortykosterydów - utrudniają wchłanianie wapnia przez kości.
  • Stany zapalne stawów, zwłaszcza o charakterze przewlekłym, w takich chorobach jak dna moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne - mogą nam pomóc, gdy zwyrodnienia nie są rozległe, a dolegliwości zbyt nasilone. Likwidują nie tylko objawy (np. ból), ale także ich przyczyny (np. łagodzą stan zapalny wywoływany przez przemieszczające się w stawie fragmenty oderwanej chrząstki).
  • Preparaty z chondroityną i glukozaminą działające w warstwie tzw. podchrzęstnej - poprawią metabolizm w chrząstkach i przyswajanie przez nie składników odżywczych, a przez to ich regenerację.
  • Zabiegi - lekarz może zalecić nam np. zastrzyki do stawu z kwasu hialuronowego lub płukanie jamy stawowej, dzięki czemu pozbędziemy się fragmentów oderwanej chrząstki.
  • Rehabilitacja - jej zbawienny wpływ powinnyśmy odczuć już po kilku zabiegach! Szczególnie jeśli lekarz zaleci nam specjalną gimnastykę (tzw. leczenie ruchem, inaczej kinezyterapię), a także zabiegi z wykorzystaniem prądu (tzw. elektroterapię).
  • Nadwaga - lekarze podkreślają jej wpływ na szybkość powstawania i wielkość zmian zwyrodnieniowych. Warto wiedzieć, że dodatkowe kilogramy szczególnie dają się we znaki naszym stawom biodrowym, gdy... stajemy na jednej nodze. Okazuje się, że działa na nie wówczas obciążenie dwa i pół raza większe niż nasza waga.
  • Przeciążenia, do których dochodzi w różnych pozycjach. Mogą występować, gdy długo przebywamy w pozycji siedzącej, do tego nieruchomo, np. prowadząc samochód czy pracując wiele godzin przy biurku. Z wielu badań wynika, że zwyrodnienia stawów biodrowych to częsta przypadłość np. zawodowych kierowców.
  • Wyczynowe uprawianie sportu. Ruch to zdrowie, ale... nie zawsze. Wszystko zależy od tego, z jaką intensywnością jest uprawiany. Umiarkowany i regularny (np. 3-4 razy w tygodniu spacer lub pływanie przez 30-90 min) ma zbawienny wpływ na stawy biodrowe. Ale już kilka godzin sportu dziennie - niekoniecznie!
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne - przyczynią się do złagodzenia dolegliwości i zmniejszenia stanu zapalnego. Dodatkowo możemy stosować przeciwbólowe ciepłe okłady, np. z termoforu wypełnionego gorącą wodą.
  • Pływanie i ćwiczenia w basenie (tzw. aqua aerobik) będą nam bardzo pomocne, ponieważ nie obciążają stawów (więcej informacji o ich wpływie na staw biodrowy w ramce obok). Sprawdzą się przy mniej zaawansowanych zmianach.
  • Ćwiczenia usprawniające - podziałają korzystnie, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby zwyrodnieniowej. Wykonywane z pomocą rehabilitanta lub samodzielnie (ale zgodnie ze wskazówkami specjalisty) wzmocnią mięśnie nóg i bioder, dzięki czemu będą one lepiej podtrzymywały staw biodrowy. Gimnastyka uelastyczni także sam staw. Do tego może nauczyć nas prawidłowego obciążania obu kończyn. Pomoże też zmniejszyć wagę ciała i odciążyć staw.
  • Specjalne wkładki do obuwia - to dodatkowy sposób, by zmniejszyć obciążenie stawów biodrowych. Tak działa także np. posługiwanie się laską podczas chodzenia.
  • Zabieg operacyjny - gdy staw okaże się mocno uszkodzony, specjalista może zalecić nam operację jego wymiany na sztuczny staw biodrowy (tzw. endoprotezoplastykę). To uwolni nas od bólu, pozwoli na swobodne ruchy w stawie i bezbolesne obciążanie kończyny. Typ protezy zostanie dopasowany do naszego wieku, stopnia zaawansowania choroby, przyczyny zmian zwyrodnieniowych, ogólnego stanu zdrowia.
Naj
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?