Kolka jelitowa. Przyczyny, leczenie
Silny i ostry ból w jamie brzusznej może poważnie zaniepokoić. Jeśli mija samoistnie po kilku minutach, nie powinniśmy mieć powodu do obaw. Najczęściej wtedy mamy do czynienia z kolką jelitową. Choć bardziej kojarzona jest z okresem niemowlęcym, to również wielu dorosłych często się z nią boryka. Powtarzające ataki nie są groźne dla życia, za to są niezwykle dokuczliwe i mogą uprzykrzyć życie nawet przez wiele lat. Jakie są przyczyny kolki jelitowej? Jak ją skutecznie wyleczyć? Przekonajmy się.
Kolka jelitowa może występować zarówno i niemowląt, jak i osób dorosłych. Choć w obu przypadkach objawy są podobne, to przyczyny różną się znacząco. Przypadłość jest spowodowana skurczem mięśni gładkich jelit, najczęściej po spożyciu posiłku. U najmłodszych dolegliwość pojawia się najczęściej w pierwszych tygodniach życia i mija samoistnie. Niestety, wskutek nieodpowiedniego stylu życia, ubogiej diety, wytężonego wysiłku fizycznego oraz niektórych schorzeń, kolka jelitowa może powrócić w dorosłym życiu.
Jak rozpoznać kolkę jelitową?
Kolka jelitowa najczęściej charakteryzuje nagłym i gwałtownym bólem zlokalizowanym po lewej stronie podbrzusza. Może on się pojawiać bezpośrednio po jedzeniu, jak również o różnych porach dnia. Atak może minąć samoistnie po kilku minutach, ale niekiedy może utrudnić życie i dokuczać nawet przez kilka godzin. Aby załagodzić objawy, czasami wystarczy położyć się na plecach i rozmasować bolące miejsce. Niekiedy kolka jelitowa jest tak silna, że trzeba sięgnąć po leki przeciwbólowe.
Czasami kolce jelitowej towarzyszą inne objawy, które mogą sygnalizować inne schorzenia. Na co powinno się zwrócić uwagę? Przede wszystkim najczęściej pojawiają się nudności i wzdęcia, ale mogą wystąpić również wymioty, biegunki bądź zaparcia. Czy w połączeniu z bólem sygnalizują coś groźnego? Jeśli atak kolki jelitowej poprzedził posiłek obfitujący w ciężkostrawne i tłuste dania, to nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Ale czujność powinny wzbudzić cykliczne ataki – mogą być one następstwem np. nietolerancji albo alergii pokarmowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu.
Kolka jelitowa sygnałem schorzeń
Jeśli kolka jelitowa powraca cyklicznie, a jej ataki trwają nawet kilka godzin, warto uzyskać poradę lekarską. Zostaną zlecone badania, które potwierdzą albo wykluczą inne schorzenia. Dolegliwość może powstawać w wyniku niedrożności jelit, ich perforacji lub być wynikiem obecności ciała obcego w układzie pokarmowym. Niekiedy też ból zlokalizowany po lewej stronie brzucha może być pierwszym symptomem stanów zapalnych, refluksu, wrzodów, nieprawidłowości we florze bakteryjnej jelit, a także rozwijającego się nowotworu układu pokarmowego. Czasem też jest to jeden z pierwszych objawów ciąży, gdy rozrastająca się macica uciska jelita.
Leczenie przewlekłej kolki jelitowej wymaga w pierwszej kolejności zmiany stylu życia. Objawy może złagodzić zmiana nawyków żywieniowych: rezygnacja z potraw tłustych na rzecz lekkostrawnych. Dobrym pomysłem jest spożywanie większej ilości świeżych owoców i warzyw, jednak warto ograniczyć gatunki wzdymające (np. strączki, cebula, kapusta). Dobrze jest również dzielić posiłki – skupić się, aby jeść częściej, ale w mniejszej ilości. Konieczne jest zwrócenie uwagi na kulturę jedzenia: brać mniejsze kęsy, zaniechać rozmów oraz odpocząć po spożytym posiłku.
Pomocne leki
Kolka jelitowa czasami wymaga leczenia farmakologicznego. W pierwszej kolejności warto zażyć leki, które powodują rozkurczenie mięśni gładkich. Zawsze można spożywać również probiotyki – ich zadaniem jest utrzymywanie prawidłowej flory jelitowej.