Kolor jedzenia ma znaczenie. Dlaczego warto jeść fioletowe produkty?
Jak wiadomo, warzywa i owoce to najzdrowsze produkty żywnościowe, których powinniśmy jeść jak najwięcej. Za jedne z najlepszych uznawane są te zielone, jednak równie korzystnie na zdrowie oddziałują produkty fioletowe, takie jak buraki, czerwona kapusta, bakłażan, jeżyny, czarna porzeczka, borówki czy żurawina. Warto codziennie włączać je do diety. Swoje prozdrowotne właściwości zawdzięczają głównie antocyjanom, naturalnym barwnikom należącym do grupy silnych antyoksydantów. Związki te niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się i rozwój wielu chorób. Dzięki nim fioletowe warzywa i owoce pomagają zachować młody wygląd, lepiej radzić sobie ze stresem i zmniejszać ryzyko takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca czy nowotwory. Fioletowe produkty zapewniają też lepszą pamięć i wzrok oraz sprawną pracę nerek i wątroby. Dlaczego warto je jeść? Jak wpływają na zdrowie?
Gdy mówi się o niezwykle korzystnych dla zdrowia właściwościach warzyw i owoców, najczęściej, jako najzdrowsze, wymienia się te zielone. Jak najbardziej, ze względu na zawartość chlorofilu (zielonego barwnika) działają przeciwutleniająco i oczyszczają organizm z toksyn. Jednak nie tylko warzywa i owoce w tym kolorze mają prozdrowotne działanie. Śmiało mogą z nimi konkurować fioletowe produkty, którym kolor nadają antocyjany – barwniki z grupy flawonoidów, będących silnymi przeciwutleniaczami. Zwalczają one wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się i uszkadzają komórki. Dzięki temu fioletowe warzywa i owoce mogą zmniejszyć ryzyko wielu chorób przewlekłych, działają również przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo.
Które fioletowe warzywa i owoce warto jeść?
To właśnie dzięki antocyjanom warzywa i owoce przybierają fioletowe barwy. Ich odcień zależy od pH soku komórkowego. Do tej grupy zalicza się więc też produkty w kolorze czerwonym, niebieskim, granatowym, purpurowym czy wręcz czarnym. Należą do nich takie warzywa jak buraki, czerwona kapusta, czerwona cebula, czerwona fasola, bataty czy bakłażan. Bogate w antocyjany są także liczne owoce: jagody, czarne porzeczki, jeżyny, borówki, czerwone winogrona, aronia, żurawina, figa oraz śliwki. Oprócz tego swoje fioletowe odpowiedniki mają również inne warzywa, np. istnieje fioletowy kalafior, fioletowe ziemniaki, fioletowy jarmuż, fioletowa marchew czy fioletowa kukurydza.
Zawarte w fioletowych warzywach i owocach antocyjany chronią przed utlenianiem i uszkodzeniem komórek spowodowanymi przez wolne rodniki. Dlatego też częste spożywanie purpurowych produktów spowalnia procesy starzenia się, zapewnia odpowiednie nawilżenie i napięcie skóry, zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek. Warzywa i owoce bogate w antyoksydanty podnoszą odporność i obniżają ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne związane ze stylem życia. Im ciemniejszy kolor produktów, tym więcej w nich przeciwutleniaczy. Zawarte w nich flawonoidy, w tym głównie resweratrol, regulują ciśnienie krwi, wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Obniżają także poziom złego cholesterolu we krwi. Dzięki temu fioletowe warzywa i owoce redukują ryzyko miażdżycy, zawału czy innych chorób układu krążenia.
Fioletowe produkty regulują również poziom cukru we krwi, przez co zmniejszają prawdopodobieństwo cukrzycy. Osoby spożywające purpurowe produkty są mniej narażone na nadwagę i otyłość. W dodatku antocyjany chronią wątrobę przed uszkodzeniami, zapobiegają zakażeniom dróg moczowych i wrzodom (szczególnie żurawina). Działanie przeciwzapalne fioletowych warzyw i owoców może także zmniejszyć ryzyko zapalenia stawów, choroby Alzheimera, alergii czy nowotworów. Dzięki antocyjanom produkty te poprawiają też ukrwienie siatkówki oka i polecane są osobom krótkowzrocznym (głównie borówki). Korzyści ze spożywania warzyw i owoców w czerwonych, fioletowych czy purpurowych barwach czerpie również układ nerwowy. Poprawiają one pamięć, koncentrację i zapobiegają depresji.
Wszystkie warzywa i owoce są zdrowe, warto więc urozmaicić swoją dietę i spożywać te zielone, żółte, czerwone i fioletowe. Z tych ostatnich często jednak korzystamy rzadko, a to błąd. Zwiększmy ilość fioletowych produktów w diecie, zastępując nimi inne warzywa i owoce. Na przykład zamiast zielonych winogron, jedzmy czerwone, do przygotowania surówki użyjmy czerwonej kapusty, a białą cebulę zastąpmy czerwoną. Do jogurtów, muesli i owsianki dodawajmy jagody, jeżyny i żurawinę. Ziemniaki możemy zamienić na bataty, a tradycyjny jarmuż czy kalafior na ich fioletowe odpowiedniki. Warto zwrócić uwagę, że zawarte w fioletowych warzywach i owocach antocyjany nie są zbyt trwałe i odporne na wysoką temperaturę. Nie zaleca się więc zbyt długiej obróbki termicznej takich produktów (można gotować je na parze). Należy też przechowywać je w niskiej temperaturze, najlepiej trzymać je w lodówce.