Reklama

Reklama

"Komórki" w walce z nałogiem palenia

Brytyjscy uczeni prowadzą badania nad doskonaleniem programu komputerowego, który pozwoli palaczom na stopniowe wychodzenie z nałogu.

Niewielki program mógłby być instalowany w "komórkach" i włączany, gdy pojawia się ochota na kolejnego dymka.

Dzięki programowi, na ekranie komputera pojawia się seria chaotycznie migających punktów. Zdaniem naukowców, taki obraz jest w stanie przerwać niektóre procesy myślowe, które u nałogowców nieuchronnie prowadzą do zapalenia kolejnego papierosa.

Zdaniem jednego z twórców programu, jest on na tyle mały, że z powodzeniem może być instalowany w telefonach komórkowych. Jedynym wymogiem jest wyświetlacz o odpowiedniej rozdzielczości.

Reklama

Teoretycznie, zamiast kolejnego papierosa, wystarczyłoby wtedy naciśnięcie jednego przycisku, a do mózgu popłynęłaby informacja zagłuszająca chęć palenia. Uczeni nazywają to wizualnym hałasem - nie jest on w stanie całkowicie powstrzymać myśli o nałogu, ale potrafi je skutecznie osłabiać.

Ostatecznym testem dla nowatorskiego programu będą badania przeprowadzone na palaczach. Na razie wiadomo, że jest on skuteczny na poziomie ludzkiej psychologii, ale jeśli okaże się, że faktycznie ogranicza ilość wypalanych papierosów - komercyjny sukces będzie murowany.

RMF
Dowiedz się więcej na temat: uczeni | komórki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy