Reklama

Komosa ryżowa: Idealna dla cukrzyków i bezglutenowców. Jak ją gotować?

Komosa ryżowa to obecnie jeden z najpopularniejszych hitów żywieniowych. Króluje w dietach wegańskich, bezglutenowych, a także odchudzających. Komosa ryżowa, zwana również quinoą, swoją popularność zyskała dzięki wielu cennym wartościom odżywczym, a także właściwościom prozdrowotnym. To bogate źródło witamin oraz minerałów, pozytywnie wpływające na pracę całego organizmu. Ponadto, komosa świetnie smakuje i sprawdza się w różnego rodzaju potrawach. Warto włączyć ją do swojej diety. Sprawdźmy konkretnie, dlaczego.

Kilka słów o komosie ryżowej

Komosa ryżowa, zwana również quinoą lub ryżem peruwiańskim, to jednoroczna roślina występująca na terenie Ameryki Południowej. Naukowcy twierdzą, że to jedna z najstarszych roślin na świecie. W Polsce trudno ją uprawiać, ponieważ bardzo źle rośnie w klimacie umiarkowanym. Komosa uwielbia wysokie temperatury.

Jej skład oraz właściwości od lat wykorzystywane są przez mieszkańców Ameryki Południowej. Choć nie jest zbożem, nazywana jest w tamtych rejonach "świętym zbożem Inków", a także "matką zbóż". Trudno się dziwić, ponieważ quinoa to źródło pełnowartościowego białka, dobrych dla organizmu kwasów tłuszczowych, a także wielu witamin oraz minerałów. Doskonale wpływa na cały organizm, a jak konkretnie? Sprawdźmy.

Reklama

Nie zawiera glutenu, zatem mogą zajadać się nią osoby chorujące na celiakię

Komosa ryżowa to roślina bezglutenowa, dlatego doskonale sprawdzi się w diecie osób, których organizm nie toleruje glutenu. Jednak niektóre badania dowodzą, że spożywanie komosy w nadmiernych ilościach przez osoby zmagające się z celiakią może zaostrzyć przebieg choroby.

Jest źródłem pełnowartościowego białka

Komosa to roślina o wielu zaletach. Jedną z nich jest fakt, że jest źródłem pełnowartościowego białka. Znajdziemy w niej wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nasz organizm czerpie z pożywienia. Bez wątpienia komosa to jedna z najzdrowszych roślin podobnych do zbóż.

Regularnie spożywana chroni organizm przed chorobami

W komosie ryżowej znajdziemy również spore ilości kwasów fenolowych, które działają antyoksydacyjnie. Co to oznacza w praktyce? Produkty takie, jak komosa, jedzone regularnie, chronią organizm przed chorobami, ponieważ usuwają z organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za większość schorzeń, w tym nowotwory.

Przyspiesza trawienie i pomaga schudnąć

Komosa ryżowa nie pozostaje również bez wpływu na nasz układ trawienny. Regularnie stosowana przyspiesza metabolizm, a także spalanie tkanki tłuszczowej. Nie jest również produktem wysokokalorycznym. W 100 gramach znajdziemy 120 kalorii.

Wzmacnia serce

Quinoa jest bogatym źródłem kwasów nienasyconych, które mają świetny wpływ na nasze serce oraz układ krążenia. Znajdziemy wśród nich kwas oleinowy oraz alfa-oleinowy. Regularnie dostarczane do organizmu w odpowiednich dawkach wzmacniają serce, jednocześnie zapobiegając jego atakom, obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz regulują ciśnienie. Ponadto, badania potwierdzają, że kwas alfa-oleinowy łagodzi stany zapalne, a także reakcje alergiczne.

Sprawdzi się w diecie cukrzyków

W związku z tym, że komosa ma bardzo niski indeks glikemiczny doskonale sprawdzi się w jadłospisie cukrzyków. Osoby zmagające się z wysokim cukrem mogą jeść ją bez obaw. Dietetycy polecają jej jedzenie również dzieciom.

Jak przyrządzić komosę ryżową?

Komosę możemy wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się w daniach głównych na słono i ostro, jak również w deserach, ponieważ ma delikatnie słodki smak. Możemy dodawać ją do mas oraz deserów na bazie jogurtu naturalnego. Świetnie sprawdzi się również jako zamiennik ryżu, kaszy czy ziemniaków.

Jak ugotować ziarna komosy ryżowej?

Przed ugotowaniem ziarna komosy należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Następnie wrzucamy odpowiednią ilość do wrzątku na około 15 minut. Komosa powinna być gotowana w proporcji 2:1, czyli dwie szklanki wody na jedną szklankę komosy.

Gdzie kupić komosę?

Komosę można znaleźć w sklepach, które oferują zdrowe i ekologiczne produkty. Kupimy ją zarówno przez internet, jak i w stacjonarnych sklepach. Z kolei potrawy z komosą zjemy w restauracjach oferujących ekologiczne jedzenie lub w wegańskich punktach gastronomicznych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy