Komu służą witaminy?
Dowody na to, że przyjmowanie multiwitamin służy zdrowiu są słabe. Korzyści jakie niosą multiwitaminy są jednak ogromne - ten biznes przynosi 20 miliardów dolarów rocznie.
Multiwitaminy nie zmniejszają ryzyka wystąpienia raka ani chorób układu krążenia u kobiet , głoszą naukowcy.
Przebadano 161808 kobiet w wieku od 50 do 79 lat, które brały udział w badaniach klinicznych dotyczących terapii hormonalnej, diety i suplementacji witaminą D, oraz dane 93 676 kobiet, które brały udział w badaniach obserwacyjnych.
"Analiza nie ujawniła znaczących związków miedzy przyjmowaniem multiwitamin a prawdopodobieństwem rozwoju raka, chorób układu krążenia lub śmierci" - czytamy w wynikach badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine.
W sumie 41, 5 proc. uczestników przyjmowało multiwitaminy przez okras 15 lat..
Autorzy badań podkreślają, że około połowa Amerykanów przyjmuje witaminy, pomimo że dowody na to, że przynoszą one korzyści zdrowotne są słabe. "Motywacja do przyjmowania suplementów jest różna, ale powszechną przyczyną jest wiara, że te preparaty zapobiegają chorobom przewlekłym" - stwierdzają autorzy badań, dodając - "ten pogląd jest często napędzany przez oświadczenia żywieniowe i zdrowotne (informacje na opakowaniu) i opinie konsumentów".
Jedynym wyjątkiem jakiego doszukali się badacze jest fakt, że suplementy redukujące stres (zawierające kwas foliowy i inne witaminy z grupy B) mogą redukować ryzyko wystąpienia ataku serca.
Badacze podkreślają jednak, że chociaż odpowiednie odżywianie ma zasadniczą wagę dla zapobiegania chorobom, to przyjmowanie suplementów takich jak multiwitaminy nie odgrywa w tych wysiłkach istotnej roli.
Badania zostały przeprowadzone w Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle, pod kierownictwem Marian Neuhouser.
AFP tłum. i opr. IG
Czytaj też: