Reklama

Koper włoski: Najlepszy na afty i dobre trawienie

Koper włoski doczekał się wielu pochwał kierowanych pod swoim adresem, które zawdzięcza wyjątkowo dobroczynnemu wpływowi na ludzkie zdrowie i swoim nietuzinkowym zastosowaniom. Największą skuteczność wykazuje w walce z rozmaitymi dolegliwościami trawiennymi; pomaga też pozbyć się nieprzyjemnego oddechu, łagodzi objawy towarzyszące zapaleniu oskrzeli i okazuje się bardzo skuteczny w starciu z aftami. Poza tym jest nieoceniony w walce z nadmiernym owłosieniem, zwłaszcza tym pojawiającym się w okolicach twarzy. Co ciekawe, można go także wykorzystać w potyczkach z... komarami. Z jakich jeszcze powodów warto sięgać po koper włoski? W jaki sposób najlepiej można go użyć? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Koper włoski: Co nieco o roślinie

Historia zastosowania kopru włoskiego w medycynie naturalnej jest długa, bo sięga czasów starożytnych. Grecy i Rzymianie uznawali go za remedium na dolegliwości i choroby skórne oraz skuteczny środek na kolki i bóle głowy. Obecnie największą popularność przynoszą mu jego zdolności łagodzenia dolegliwości pokarmowych. W celach leczniczych wykorzystuje się zarówno bulwy, jak i całe łodygi oraz nasiona czy suszone owoce. Te ostatnie dostarczają m.in. witaminy C oraz potasu, a tym samym wyjątkowo dobroczynnie wpływają na serce, obniżając ciśnienie krwi i minimalizując ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych. Poza tym koper włoski uchodzi za źródło innych cennych substancji: tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, witamin A, E i K oraz minerałów, takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód i cynk.

Reklama

Koper włoski na dolegliwości pokarmowe

Koper włoski uchodzi za remedium na rozmaite dolegliwości żołądkowe. Przeprowadzone badania wykazały, że zawarte w nim substancje pobudzają wydzielanie żółci i stymulują perystaltykę jelit. Napar na bazie kopru włoskiego to m.in. sprawdzona metoda na złagodzenie silnych bólów brzucha, wzdęć, zaparć oraz dziecięcej kolki.

Koper pomaga na nieprzyjemny zapach z ust i afty

Zdolności kopru włoskiego powinny także wykorzystywać osoby zmagające się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust.

Kuracja polegająca na żuciu co najmniej kilka razy dziennie paru suszonych ziaren pomaga zredukować wstydliwą dolegliwość. Regularne powtarzanie tej prostej metody pomaga też zniwelować stany zapalne jamy ustnej oraz pozbyć się dokuczliwego problemu z aftami.

Koper włoski a przeziębienie

Koper włoski posiada też zdolności napotne i przeciwgorączkowe. Przyrządzany na jego bazie olejek przynosi ulgę przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, między innymi przy zapaleniu oskrzeli. Obecne w roślinie substancje rozrzedzają wydzielinę oskrzelową i stymulują ruchy rzęsek, ułatwiając tym samym odkrztuszanie.

Koper włoski: Jakie przeciwwskazania?

Koper włoski, choć bardzo zdrowy, może wywoływać działania niepożądane. Większe dawki mogą spowodować odurzenie, drgawki oraz podrażnienia żołądka i jelit. Zalecana porcja to dwie dawki w tygodniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koper włoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama