Reklama

Kora dębu: Pomoże w leczeniu żylaków i hemoroidów, zatamuje krwawienie

Preparaty przyrządzane na bazie dębu medycyna naturalna doceniła już przed wiekami. Stosowano je w formie skutecznych środków ściągających oraz wysuszających, jaki i hamujących stany zapalne. Praktyka pokazała też, że okazują się wyjątkowo pomocne w leczeniu biegunek, żylaków, żylaków odbytu, upławów, chorób żołądka i skóry oraz tamowaniu krwawień. Ponadto wykazują działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, antypasożytnicze i antywirusowe. Co ciekawe, przyrządzana na bazie kory dębu płukanka dobroczynnie wpłynie także na włosy - odświeża je, ogranicza ich przetłuszczanie się i naturalnie je przyciemia. Przyjrzyjmy się mniej lub bardziej znanym właściwościom kory dębu nieco bliżej.

Właściwości lecznicze wykazuje kora dębu, młode gałązki, liście i żołędzie.

Co znajdziemy w korze dębu?

Kora dębu stanowi bogate źródło polifenoli, garbników katechinowych i elagowych, triterpenów, kwercetyny i kwercytolu. Z kolei w liściach dębu znajdziemy garbniki, polifenole, triterpeny i cyklitole.

Na co pomaga kora dębu?

Wywar z kory dębu stosuje się w leczeniu żylaków i żylaków odbytu. Dzięki jego przeciwzapalnym i ściągającym właściwościom świetnie sprawdza się też w tamowaniu krwawień i odkażaniu ran. Nasiadówki z wywarem kory dębu szczególnie zalecane są z kolei osobom zmagającym się z hemoroidami. Aby kuracja okazała się w pełni skuteczna, "lecznicza kąpiel" powinna trwać co najmniej piętnaście minut, a temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza. Nasiadówki mogą okazać się także bardzo pomocne w infekcjach grzybiczych i nadpotliwości.

Reklama

Jak przygotować nasiadówkę z kory dębu?

Potrzebne składniki:

- Pięć łyżek rozdrobionej kory dębu

- Dwa litry wody

Sposób przygotowania:

Rozdrobnioną korę dęby zalewamy dwoma litrami ciepłej wody i gotujemy przez co najmniej dziesięć minut na wolnym ogniu. Następnie przecedzamy. Gotową miksturę dodajemy do kąpieli.

Wywar z kory dębu a włosy

Wywar z kory dębu wyjątkowo dobroczynnie wpływa także na skórę głowy. Jego właściwości przeciwgrzybicze sprawią, że złagodzimy zmiany chorobowe oraz skutecznie pozbędziemy się łupieżu i uregulujemy pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu nasze włosy nie będą się nadmiernie przetłuszczały. Ponadto sporządzona na bazie kory dębu płukanka dodatkowo odżywi kosmyki i naturalnie je przyciemni.

Jak przyrządzić płukankę na bazie kory dębu?

Potrzebne składniki:

- 1-2 łyżki kory dębu

- szklanka wrzącej wody

Sposób przygotowania:

Korę dębu zalej wrzątkiem i parz przez co najmniej dziesięć minut, a następnie przecedź. Płukankę należy wykonać po umyciu włosów. Po ostatnim spłukaniu gotowym wywarem polej włosy. Następnie osusz i wymodeluj je jak zwykle.

Jak przyrządzić odwar z kory dębu?

Potrzebne składniki:

- Łyżka rozdrobnionej kory dębu

- 250 ml wody

Sposób przygotowania:

Rozdrobnioną korę dębu zalej wodą, doprowadź do wrzenia i gotuj przez co najmniej dwadzieścia minut. Odwar odstaw na trzydzieści minut, a następnie odcedź. Wewnętrznie stosuje się do 200 ml odwaru dziennie. Ilość przyjmowanej mikstury najlepiej ustalić z terapeutą. Zewnętrznie odwar może być wykorzystywany do okładów, nasiadówek i płukanek.

Jak przyrządzić tynkturę z kory dębu?

Potrzebne składniki:

- Rozdrobniona kora dębu

- 40- procentowy alkohol

Sposób przygotowania:

Tynkturę należy przyrządzić w proporcjach 1:5, czyli jedną cześć rozdrobnionej kory dębu zalać pięcioma częściami alkoholu. Roztwór należy odstawić na co najmniej dziesięć dni w zaciemnione miejsce, a następnie przecedzić. Stosuje się go w małych ilościach - maksymalnie do dwóch łyżeczek - dwa lub trzy raz dziennie w połączeniu z niewielką ilością wody.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kora dębu | dąb
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy