Reklama

Korzeń Osha: Właściwości i zastosowania

Zimą nasze drogi oddechowe są narażone na wiele niebezpiecznych czynników. Niskie temperatury sprzyjają rozwijaniu się groźnych infekcji, które prowadzą do wielu schorzeń. Negatywny wpływ na płuca i oskrzela ma też pogarszająca się jakość powietrza i wdychany codziennie smog. Dlatego warto stosować metody, które mają za zadanie wspomóc działanie układu oddechowego. Najlepiej robić to w naturalny sposób, np. za pomocą roślin o dobroczynnych właściwościach. Dobrym przykładem jest korzeń Osha, który zawiera wiele składników, m.in. kamforę oraz fitosterole, wpływających korzystnie na płuca. Jak stosować korzeń Osha? Na co jeszcze pomoże? Przekonajmy się.

Korzeń Osha: Co to jest?

Osha jest wieloletnią rośliną z rodziny selerowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie występuje w Górach Skalistych na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku. Spotykana jest w głębokich partiach lasów, najczęściej na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Preferuje stanowiska cieniste albo delikatnie osłonięte od nadmiaru światła słonecznego. Osha jest rośliną trudną w uprawie, ponieważ wymaga żyznej oraz czystej gleby.

Jak wygląda Osha?

Osha na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie. W zależności od stadium rozwoju może przypominać inne rośliny z rodziny selerowatych, np. pietruszkę, koper albo marchew. Część nadziemna pokryta jest zielonymi liśćmi, które kojarzone są z paprocią. Cechą charakterystyczną Oshy są białe kielichowate kwiaty. Najwięcej cennych właściwości ma zdrewniały korzeń rośliny. Wyróżnia go obecność drobnych włosków, zapach przypominający seler oraz ciemnobrunatna barwa.

Reklama

Osha w medycynie ludowej

Osha jest rośliną, która była powszechnie wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ludowej rdzennych mieszkańców Ameryki. Przede wszystkim służyła w leczeniu dolegliwości związanych z układem oddechowym. Indianie wykorzystywali ją w swoich obrzędach i rytuałach. Przypisywano jej działanie magiczne – miała chronić przed złą energią oraz zapewniać szczęście i dobrobyt. Ponadto części rośliny były palone podczas różnych uroczystości, a wśród jej świeżych liści kładziono niemowlęta w celu ich oczyszczenia.

Substancje czynne w Oshy

Korzeń Osha posiada wyjątkowo wiele dobroczynnych składników. Znaleźć można w nim m.in kamforę, terpeny, saponiny, fitosterole. Substancje te mają działanie antyoksydacyjne. Co to oznacza? Usuwają z organizmu nagromadzone toksyny oraz niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za starzenie się komórek organizmu oraz przyczyniają się do rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych związanych są z układem krążenia albo układem nerwowym. Poza tym korzeń Osha wykazuje działanie przeciwwirusowe, obkurczające, napotne, rozgrzewające oraz stymulujące odporność.

Na co pomoże korzeń Osha?

Korzeń Osha świetnie sprawdzi się w leczeniu wielu schorzeń, zwłaszcza górnych i dolnych dróg oddechowych. Przygotowany z niego napar wspomaga pracę płuc; skutecznie je oczyszcza z zalegającej wydzieliny oraz z toksyn i metali ciężkich. Poza tym poprawia ukrwienie tych narządów i łagodzi stany zapalne śluzówki nosa, gardła i zatok.

Skuteczna ochrona przed wirusami

Korzeń Osha wykazuje silne działanie przeciwwirusowe. Napar z tej rośliny warto pić przy pierwszych oznakach przeziębienia czy grypy. Substancje czynne działają rozgrzewająco oraz napotnie, co pozwala pokonać infekcję. Właściwości korzenia pomagają też w dezynfekowaniu drobnych ran i skaleczeń oraz leczeniu dolegliwości skórnych, np. przebarwień, stanów zapalnych i trądziku.

Przeciwwskazania

Korzeń Osha zawiera wysokie stężenie substancji czynnych i dlatego nie każdy może czerpać z jego dobrodziejstw. Przede wszystkim powinny z niego zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby, które zmagają się z alergiami pokarmowymi. Jeśli podczas stosowania preparatów zawierających korzeń pojawią się działania niepożądane, należy natychmiast przerwać kurację i skontaktować się ze specjalistą.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama