Korzyści zdrowotne produktów fermentowanych
Aby organizm prawidłowo funkcjonował potrzebuje żywych kultur bakterii, których najlepszym źródłem jest żywność fermentowana. Powstaje w procesie lakto fermentacji, w którym cukry - glukoza, fruktoza, sacharoza są przekształcane w kwas mlekowy. Proces ten konserwuje żywność i wytwarza korzystne dla organizmu enzymy, kwasy tłuszczowe oraz różne szczepy bakterii probiotycznych.
Fermentowanie jest prostym procesem i każdy może poddać warzywa fermentacji w domu. Wystarczy ogórki czy kapustę zalać wodą i dodać sól (na litr wody stosuje się łyżkę soli). Bakterie lactobacillus nie potrzebują tlenu, dlatego naczynie można przykryć. Fermentacji można poddać niemal wszystkie warzywa, jednak najbardziej popularne są kapusta kiszona i ogórki kiszone.
Inne produkty fermentowane to m.in. jogurty, kefir, sery, kombucza (fermentowana czarna herbata), wino. W Azji popularne jest również poddawanie fermentacji soi, w wyniku czego otrzymuje się pastę miso i tempeh.
Lista korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania żywności fermentowanej jest długa. Tak zwana “zepsuta żywność” słusznie wraca do łask, ponieważ w czasach, kiedy żywność modyfikowana i przetwarzana króluje na półkach sklepowych, organizm potrzebuje produktów, które wzmocnią go w sposób naturalny.
Oto powody, dla których kiszona kapusta i kefir powinny znaleźć się w diecie każdego z nas:
Produkty fermentowane zawierają żywe kultury bakterii, które pomagają utrzymać równowagę flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Wzmacniają odporność, usprawniają pracę jelit i całego układu pokarmowego.
Enzymy zawarte w produktach fermentowanych pomagają przyswajać składniki odżywcze z innych produktów.
Pomagają oczyścić jelita ze szkodliwych substancji.
Proces fermentacji zwiększa ilość witamin w produktach. W sfermentowanych warzywach jest więcej witaminy C, a w mleku – witamin z grupy E.
Na koniec warto dodać, że cena żywności fermentowanej jest przyjazna dla naszej kieszeni, a termin ważności jest znacznie dłuższy niż przeciętnych produktów, dlatego można ją przechowywać kilka tygodni, a nawet miesięcy.