Reklama

Krwawienie dziąseł: Jak szczotkować zęby

Szybka wizyta u stomatologa jest niezbędna, ale ulgę przyniosą również domowe sposoby.

Ślady krwi pojawiające się w trakcie szczotkowania lub tuż po nim najczęściej świadczą o stanie zapalnym dziąseł. To może być efekt ich zwykłego uszkodzenia szczoteczką o zbyt twardym włosiu, ale też podrażnienia przez bakterie znajdujące się w nagromadzonej płytce nazębnej.

Taki kamień trzeba usunąć (tzw. scaling, w gabinecie). Do zabiegu jeszcze kilka dni? Płucz usta przeciwzapalnymi naparami.

Lecznicze płukanki

Z szałwii - 2 łyżki stołowe suszonych lub świeżych liści zalej szklanką wrzątku, pozostaw pod przykryciem ok. 10 min  i odcedź; płucz usta kilka minut. Stosuj 3-4 razy dziennie.  Tymiankowa - łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku, przykryj na ok. 10 min  i odcedź. 2-3 razy dziennie stosuj napar do płukania ust. Miętowa - przygotujesz ją jak wyżej.

Reklama

Codzienna pielęgnacja

Szczotkuj zęby 2 razy dziennie przez 2 minuty, stosując odpowiednią technikę (dentysta wyjaśni szczegóły).

Stosuj pasty antybakteryjne – łatwiej zapobiegniesz powstawaniu osadu i kamienia na zębach. Po myciu płucz zęby płynem antybakteryjnym.

Uwaga! Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia w gabinecie dziąsła krwawią, zgłoś się do internisty. To może być objawem chorób – np. niedokrwistości, cukrzycy.

Jak szczotkować?

Nie za mocno! Szczoteczka powinna być miękka (soft), wymieniana co 3 miesiące. Kierunek ruchu: od dziąseł do korony (jak wymiatanie).

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: ząb | szczoteczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy