Reklama

Księżyc i zdrowie kobiety

Ginekolodzy żartują, że gdy zbliża się pełnia, trzeba przygotować się na ciężką pracę, bo porodówki pękają w szwach. Okazuje się, że nie jest to jedyny wpływ, jaki może wywierać na nas Księżyc.

Srebrna planeta od wieków była kojarzona z kobiecością. Czas obiegu Księżyca wokół Ziemi wynosi około 29 dni - tyle, ile zazwyczaj trwa cykl miesiączkowy. Niektórzy naukowcy twierdzą, że Księżyc reguluje wiele naszych procesów życiowych. Podobnie jak przez działanie grawitacji wpływa na cykl morskich przypływów i odpływów. Dlaczego? Bo aż w 70 procentach składamy się z wody, więc podlegamy tym samym naturalnym prawom, choć oczywiście na dużo mniejszą skalę. Uczeni jednak nie są w tej sprawie jednomyślni. Jedni dowodzą, że fazy Księżyca mogą regulować nasz metabolizm oraz płodność, inni obalają te teorie twierdząc, że jej zwolennikom znacznie bliżej jest do astrologii niż prawdziwej medycyny.

Reklama

Musi być jednak coś na rzeczy, bo wiele z nas, gdy zbliża się pełnia, rzeczywiście miewa kłopoty z zasypianiem. Z niewyjaśnionych powodów w tym czasie bywamy też bardziej rozdrażnione lub przygnębione. Operatorzy sieci komórkowych zauważają, że podczas pełni lawinowo rośnie liczba połączeń telefonicznych. To z pewnością kobiety dzwonią do siebie... Radzą sobie zapewne jak wykorzystać moc Księżyca i "dostroić się" do jego cyklu. A warto to zrobić, zwłaszcza jeśli planujemy coś, w czym do tej pory nie udało nam się odnieść sukcesów, jak np. odchudzanie czy rzucanie palenia.

Nów

Warto rozpocząć dietę odchudzającą.

• To okres, w którym organizm najlepiej się oczyszcza, więc nasza waga spada najszybciej. Łatwiej nam będzie rozpocząć dietę i przetrwać pierwsze, najbardziej kryzysowe dni.

• Skuteczniej również pozbędziemy się innych nałogów. To idealny moment na decyzję o rzuceniu palenia.

Pierwsza kwadra

Dobra pora na rekonwalescencję i odnowę.

• Kiedy Księżyca zaczyna przybywać, powinnyśmy bardziej pilnować diety. W tym okresie bowiem zaostrza się nam apetyt. Dlatego jeśli chcemy dalej zrzucać zbędne kilogramy, musimy jeść jak najwięcej surowych warzyw i owoców.

• To moment, kiedy organizm zaczyna gromadzić wodę. Dlatego w trakcie kuracji odchudzającej mimo naszych wysiłków waga chwilowo może się zatrzymać. Nie powinno to nas jednak zniechęcać. Są też dobre strony - w pierwszej kwadrze organizm łatwiej wchłania wszystkie substancje odżywcze. Czas do pełni służy szybszemu zdrowieniu po chorobie. W tym okresie warto też zapisać się na zabiegi kosmetyczne czy wybrać do dentysty, np. na usuwanie kamienia czy wybielanie zębów.

• Gdy Księżyca przybywa, grawitacja silniej oddziałuje na górną część ciała, potem powoli przesuwa się w dół ciała. Dlatego u tych z nas, które cierpią na migreny, astmę czy mają kłopoty z gardłem, dolegliwości mogą się nasilać.

• Tuż przed pełnią częściej pojawiają się dolegliwości brzuszne - ataki pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego czy bóle jelitowe. To również czas, gdy często rozpoczynają się porody, których terminy przypadają mniej-więcej na ten okres.

Pełnia

Teraz warto więcej wypoczywać.

• To czas burzy hormonów, problemów z koncentracją i snem, które lepiej spokojnie przeczekać.

• Nasz organizm w czasie pełni zatrzymuje dużo wody, rozszerzają się naczynia krwionośne.

Dlatego nie jest to dobry moment na planowanie zabiegów i operacje. W tym czasie zwiększa się bowiem ryzyko krwawień.

Ostatnia kwadra

Idealny moment na intensywny trening lub większy wysiłek.

• Gdy Księżyc stopniowo się kurczy, organizm zaczyna uwalniać nagromadzoną wcześniej wodę. Znikają obrzęki i szybciej tracimy na wadze. Spada nasz apetyt, więc odchudzanie znów staje się łatwiejsze. Najpierw na kilka dni opuszcza nas energia i wtedy powinnyśmy zdecydować się na zabiegi medyczne, np. wyrywanie zębów czy operację, bo w tym okresie krew szybciej krzepnie, a ciśnienie krwi łatwiej się wyrównuje.

• Kiedy Księżyc zaczyna przypominać cieniutki, srebrny rogalik, nagle przybywa nam sił. Uaktywniają się dolne partie naszego ciała od układu pokarmowego i nerek, po mięśnie nóg, stawy i stopy.

• Organizm jest w stanie znieść większy wysiłek, więc w tym czasie warto zaplanować np. ostrzejsze treningi na siłowni czy większe porządki w domu. Musimy jednak uważać, jeśli mamy żylaki lub reumatyzm. Ponieważ grawitacja bardziej działa na dolne partie ciała, dolegliwości mogą się nasilać. Dlatego po każdym większym wysiłku powinnyśmy znaleźć czas na odpoczynek, żeby odciążyć nogi i poprawić krążenie krwi.

Anna Jastrzębska

Kobieta i życie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy