Reklama

Które przyprawy dobrze wpływają na zdrowie?

Większość z nas wprost nie wyobraża sobie kuchni bez przypraw i trudno się temu dziwić. Choćby dlatego, że perfekcyjnie wzbogacają smak potraw. Poza tym posiadają wyjątkowo cenne dla zdrowia właściwości. Jakie przyprawy powinniśmy szczególnie włączyć do naszego jadłospisu? Przede wszystkim znany nam dobrze pieprz, a ponadto paprykę, kardamon, tymianek oraz imbir. Dlaczego są tak ważne dla naszego zdrowia? Sprawdźmy.

Papryka ostra

Papryka dostarczy nam solidnej porcji witaminy C, która wzmacnia organizm w okresach obniżonej odporności i znacznie przyspiesza rekonwalescencję, gdy dopadnie nas przeziębienie lub grypa. Ostra wersja papryki czyli chili wykazuje dodatkowo właściwości rozgrzewające. Jak to możliwe? To zasługa zawartej w niej kapsaicyny, która stymuluje krążenie krwi. W końcu nie bez przyczyny jest składnikiem maści i plastrów rozgrzewających.

Aromatyczny kardamon

W kuchennej szafce warto mieć również aromatyczny kardamon, który stymuluje pracę układu pokarmowego i trawiennego. Zaznaczyć warto, że wyjątkowo dobrze wpływa na perystaltykę jelit i eliminuje wzdęcia. Świetnie sprawdza się przy tak zwanych atrakcjach pokarmowych, takich jak niestrawność czy biegunka. Podobnie jak wiele innych przypraw, takich jak kminek, goździki czy gałka muszkatołowa przyspiesza trawienie wielu potraw. Posiada też właściwości antyseptyczne. Ziarenka kardamonu to również doskonały środek na nieświeży oddech. Wystarczy żuć je regularnie.

Reklama

Pieprz czarny

Niezastąpiony w kuchni czarny pieprz może śmiało zastąpić tabletkę przeciwbólową. Niweluje również dolegliwości towarzyszące przeziębieniom i grypie. Między innymi zmniejsza katar i obkurcza śluzówkę nosa. Ponadto dezynfekuje drogi moczowe łagodzi wzdęcia i zwalcza stany zapalne. Po pieprz powinny też sięgać osoby chcące się pozbyć nadprogramowych kilogramów. Powód jest oczywisty. Zawarta w pieprzu piperyna pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, blokując gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Jednocześnie pobudza apetyt.

Aromatyczny imbir

Aromatyczny imbir z powodzeniem może łagodzić objawy choroby lokomocyjnej, ponieważ skutecznie niweluje mdłości i inne nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego.

Zdrowy tymianek

Aromatyczny tymianek ma równie perfekcyjny wpływ na nasze zdrowie. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Działa wykrztuśnie i rozkurczowo. Pomaga przy problemach ze strony układu pokarmowego, poprawia apetyt i łagodzi bóle reumatyczne.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy