Kuracje oczyszczające wątrobę
Wątroba przypomina fabrykę, która bardzo ciężko dla nas pracuje: przetwarza pokarm na energię i substancje potrzebne do życia, oczyszcza organizm z toksyn, magazynuje witaminy i minerały. Każdego dnia wątroba jest narażona na różne obciążenia spowodowane np. ciężkostrawną dietą czy stosowaniem leków. Na szczęście jest kilka prostych zasad, które pomogą jej się zregenerować.
Przez dwa tygodnie pij na śniadanie (lub w ciągu dnia w trzech porcjach) specjalny koktajl z marchwi, ogórków i buraków. Te ostatnie zawierają betainę – silny przeciwutleniacz, który "wymiata" z organizmu toksyny.
Jak przygotować sok? Utrzyj 4 marchewki, średniego buraka i małego świeżego ogórka. Z pomocą cienkiej gazy wyciśnij z nich jak najwięcej soku i dokładnie wymieszaj. Dla lepszych efektów kurację powtarzaj co 3 miesiące.
Codziennie wypijaj 2,5 l wody z dodatkiem cytryny lub odrobiną soku żurawinowego. Zawierają one dużo wit. C, która pomaga neutralizować przetwarzane w wątrobie szkodliwe substancje, np. metale ciężkie z niektórych produktów.
Zwłaszcza dziurawiec, pokrzywę, bratek, skrzyp. Można też samemu zrobić mieszankę wspomagającą pracę wątroby: 100 g korzenia mniszka lekarskiego i korzenia cykorii, po 50 g ziela rzepiku, bylicy, bożego drzewka, kwiatostanu kocanki, owoców kminku oraz liści mięty. Wszystkie składniki wymieszaj. Trzy razy dziennie zaparzaj łyżkę mieszanki w szklance wrzątku i pij przed posiłkami.
Mają bezcenny wpływ na wątrobę (ale nie tylko, bo oczyszczają też chore stawy). Zawierają bowiem, oprócz witamin, pektyn i błonnika, także betainę, która sprawia, że komórki wątroby pozbywają się toksyn. Betaina dodatkowo chroni i wątrobę, i drogi żółciowe. Do kuracji oczyszczania używa się soku ze świeżych buraków lub kwasu buraczanego.
Jak go zrobić? Obrane i pokrojone w kostkę buraki zalej ciepłą, przegotowaną wodą i odstaw na kilka dni. Przelej przez sito, pij kilka razy dziennie na przemian z sokiem wyciśniętym ze świeżych buraków, który można urozmaicić sokiem z selera i jabłka.
Nie jest łatwym zadaniem żywić się przez 10 dni gotowanym ziarnem pszenicy lub orkiszu, ale raz w roku coś dla zdrowia można zrobić... Ziarna należy gotować bez soli, ale można przyprawić je usprawniającymi trawienie ziołami: tymiankiem, cząbrem lub oregano.
Dwa razy w tygodniu wyciśnij sok z całej cytryny, dodaj 2 łyżki oliwy i 2 łyżeczki Cholesolu (do kupienia w aptece). Całość uzupełnij połową szklanki gorącej wody. Wypij na czczo, a po mniej więcej godzinie zjedz śniadanie.
Wieczorem, przed snem, wypijaj sok z cytryny (wielkości środka twojej dłoni) z taką samą ilością oliwy. W ten sposób oczyścisz drogi żółciowe, wątrobę oraz jelito grube.
Herbatki ziołowe pomagają złagodzić dolegliwości. Warto popijać je zamiast zwykłej czarnej herbaty czy kawy, które obciążają wątrobę.
Na wątrobę najlepiej działa wyciąg z nasion ostropestu plamistego. Zawiera on sylimarynę, substancję, która działa żółciotwórczo i przeciwzapalnie, a także sprawia, że komórki wątroby szybciej się odnawiają. Przepis: 2 łyżeczki mielonego ostropestu (ok. 7 zł/200 g) zalej szklanką wody. Zaparzaj około 10 minut. Pij po kolacji.
Działanie ostropestu można zauważyć po około 2 tygodniach. Aby kuracja była skuteczna, powinna być stosowana przez miesiąc.
Przybieranie na wadze to zagrożenie dla wątroby: zwłaszcza, gdy tłuszczyk odkłada się na brzuchu. W komórkach wątroby gromadzą się wtedy kwasy tłuszczowe. Efekt? Wątroba wolniej pracuje i gorzej wywiązuje się z powierzonych zadań.
Aby poprawić funkcjonowanie wątroby wystarczy codzienny 20-minutowy spacer lub poranna gimnastyka przy otwartym oknie (skłony, rozciąganie, przysiady).
Gdy spacerujemy szybkim krokiem, nasze tętno się podnosi i więcej krwi jest pompowanej w całym ciele. To pozwala wątrobie szybciej usunąć toksyny z organizmu. Ćwicząc spalamy kalorie i zapobiegamy otłuszczeniu wątroby.