Kurkuma – żółta kartka dla nowotworów
Kurkumina to jedna z najsilniejszych występujących w naturze roślinnych substancji przeciwzapalnych, jakie poznała nauka. W Indiach, gdzie kurkuma jest powszechnie stosowaną przyprawą, wskaźnik zachorowań na raka jest bardzo niski.
Kurkuma jest przyprawą, a jej główny składnik kurkumina - niezwykle cennym sprzymierzeńcem w wielu problemach zdrowotnych, profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych.
Do dziś opublikowano ponad 8200 artykułów naukowych na temat medycznych zalet kurkuminy. Temat jest wciąż aktualny, a większość badań pochodzi z ostatnich 15 lat. Trzeba wiedzieć, ze kurkumina nie ma żadnych efektów ubocznych, nie zaobserwowano toksyczności, nawet gdy zażywana była w dużych ilościach.
Nowotwór? 10 razy nie!
Najsilniejszym atutem kurkuminy są jej właściwości przeciwnowotworowe. Jest zalecana zarówno profilaktycznie, jak i w czynnej chorobie nowotworowej. Jak działa?
1. Pomaga kontrolować ekspresję genów, które odpowiedzialne są za rozprzestrzenianie komórek nowotworowych.
2. Stymuluje do działania bierne geny, które mogą hamować rozrost guza i odwraca pracę genów powodujących jego wzrost.
3. Unieszkodliwia wolne rodniki, które odpowiedzialne są za stan zapalny.
4. Blokuje procesy zapalne łącznie z przerzutami nowotworów w zaawansowanym stadium, w tym raka trzustki, wątroby i jelita grubego. Jest naturalnym lekiem przeciw przerzutowym.
5. Zakłócając szlaki sygnałowe i blokując komunikację z innymi komórkami nowotworowymi zapobiega nawrotom.
6. Zwiększa skuteczność chemioterapii w uśmiercaniu nowotworowych komórek macierzystych. To one są w dużej mierze odpowiedzialne za nawrót choroby po długich miesiącach czy latach terapii.
7. Poprawiając skuteczność leków chemioterapeutycznych pomaga pokonać chemiooporność. Dotyczy to także zaawansowanych nowotworów, uznawanych za nieoperacyjne.
8. Neutralizuje mechanizmy przeżycia komórek rakowych.
9. Chroni zdrowe narządy, szczególnie wątrobę, nerki, serce i śluzówki jamy ustnej przed toksycznymi skutkami chemioterapii i naświetlań.
10. Poprawia efekty chemioterapii i ochrania sąsiednie tkanki przed uszkodzeniem spowodowanym naświetlaniem i/lub chemioterapią.
Siła przeciwzapalnego działania kurkuminy
Z uwagi na wyjątkowo silne działanie przeciwzapalne kurkumina uznawana jest za skuteczny środek w leczeniu wielu innych chorób. Jest rekomendowana przy:
- otyłości,
- chorobach serca,
- cukrzycy,
- artretyzmie i chronicznych bólach,
- depresji,
- demencji i chorobie Alzheimera,
- zaburzeniach trawiennych takich jak: jelito drażliwe, zaparcia, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także uszkodzeniach wątroby związanej z nadużywaniem alkoholu.
Ewa Koza, mamsmak.com
Źródło: Kurkumina. Odpowiedź natury na raka i inne przewlekłe choroby, Ajay Goel
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***