Reklama

Kwas borowy: Właściwości i liczne zastosowania

Kwas borowy jest składnikiem wielu preparatów leczniczych. Dzięki niemu można pozbyć się m.in. infekcji skórnych oraz grzybiczych. Poza właściwościami medycznymi posiada szereg innych, często zaskakujących zastosowań. Do czego można go wykorzystać? W jakich dolegliwościach okazuje się pomocny? Czy przyda się w gospodarstwie domowym? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czym jest kwas borowy?

Kwas borowy to organiczna substancja, która występuje w niektórych roślinach oraz soli morskiej. Ma postać białego, drobnego proszku, który przed zastosowaniem medycznym należy wcześniej rozcieńczyć. Wykazano, że posiada szereg właściwości: ściągające, antyseptyczne, przeciwgrzybicze, wysuszające oraz bakteriobójcze.

Do czego wykorzystuje się kwas borowy?

Kwas borowy ma szerokie zastosowanie w medycynie. Dzięki jego zdolnościom okazuje się być pomocny w leczeniu wielu schorzeń. Najpowszechniej wykorzystywana jest jego właściwość grzybobójcza i bakteriobójcza. Pomaga przy infekcjach narządów płciowych, stóp, paznokci oraz chorobach skórnych (wypryski, trądzik, wysypka). Łagodzi skutki oparzeń oraz dezynfekuje drobne skaleczenia. Dzięki niemu tkanka szybciej się regeneruje.

Reklama

Inne zastosowania medyczne

Okazuje się, że kwas borowy jest składnikiem wielu środków leczniczych, które są pomocne przy schorzeniu górnych dróg oddechowych. Przynosi ulgę w infekcjach gardła, dlatego często zaleca się jego płukanie roztworem kwasu z wodą. Dodatkowo okazuje się pomocny w zapaleniu śluzówki nosa. Prócz tego specyfik powszechnie wykorzystuje się do przemywania oczu; to remedium na problemy spojówek oraz powiek.

Kwas borowy a potliwość

Nadmierna potliwość to bardzo powszechna i niestety dość przykra przypadłość. Najczęściej atakuje stopy, ponieważ przez większą część dnia są one schowane w butach. Zachowanie odpowiedniej higieny jest istotne, ale nawet pomimo sumienności, problem może występować i uprzykrzać życie. Nie wolno jej bagatelizować, gdyż prowadzi ona do infekcji oraz otarć. Żeby im zapobiec z pomocą przyjdzie kwas borowy; jego sproszkowana postać może być połączona z talkiem i wsypywana do butów oraz skarpet. Dla trwałego efektu zaleca się codzienne moczenie stóp w wodzie z dodatkiem kwasu.

Jak stosować kwas borowy?

Kwas borowy dostępny jest w aptekach w postaci białego proszku, z którego należy zrobić odpowiedni roztwór. Może być używany w formie płukanki, jako środek do przemywania skóry, bądź w formie zasypki. Należy ściśle przestrzegać zaleceń na ulotce, ponieważ istnieje ryzyko przedawkowania medykamentu.

Skutki uboczne stosowania kwasu borowego

Nadmierne stosowanie kwasu borowego może wywołać skutki uboczne; m.in. może prowadzić do wysypki, zaczerwienienia albo zwiększonego złuszczania się skóry. Ponadto specyfik szybko wchłania się do organizmu i odkłada się w wątrobie i nerkach, powodując ich uszkodzenia. Ponadto może być przyczyną nadmiernego pobudzenia, nudności, wymiotów, skurczy oraz senności. Kobiety w ciąży przed stosowaniem kwasu borowego powinny skonsultować się z lekarzem.

Inne zastosowania kwasu borowego

Kwas borowy - oprócz tego, że jest wykorzystywany w medycynie - okazuje się bardzo pomocny w domu; usuwa np. trudne zabrudzenia. Jego właściwości bakteriobójcze są przydatne w czyszczeniu łazienki oraz pozbywaniu się nieprzyjemnych zapachów. Kwas borowy może też wywabiać uporczywe plamy z ubrań.

Kwas borowy na owady

Okazuje się, że prostym sposobem można pozbyć się nieproszonych gości z domu (karaluchów, mrówek oraz rybików). Jeśli jest ich dużo, wystarczy w miejscu ich występowania wysypać trochę nierozcieńczonego specyfiku, który skutecznie je odstraszy. Innym sposobem jest wykorzystanie trutki. Trzeba przygotować 300 g kwasu borowego, 200 g cukru pudru i trzy żółtka jajek. Jajka należy ugotować na twardo, a po ich przestudzeniu wymieszać dokładnie same żółtka z pozostałymi składnikami - tak, aby powstała gęsta pasta. Następnie wystarczy uformować małe kulki wielkości grochu i ustawić w newralgicznych miejscach. Zaleca się jednak zachowanie szczególnej ostrożności. Tak przygotowany preparat należy trzymać z daleka od dzieci i zwierząt domowych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy