Reklama

Leczenie przez...oddychanie

To, jak i czym oddychamy, ma wielkie znaczenie dla zdrowia. Wraz z powietrzem możemy szybko dostarczyć do każdej komórki ciała cenne składniki. Oto skuteczne metody!

Domowe inhalacje

Są sprawdzoną metodą na katar, kaszel i wszelkie problemy z gardłem. Polegają na wdychaniu pary, w której znajdują się cenne drobinki z soli, ziół lub leków. Działają bezpośrednio na drogi oddechowe, dlatego szybciej przynoszą ulgę niż syropy i tabletki. Gdy dopadnie cię przeziębienie, wypróbuj inhalacje parowe.

Z soli: wsyp do miski łyżkę soli kuchennej i zalej gorącą wodą. Nachyl się z ręcznikiem na głowie i powoli, głęboko oddychaj. Możesz też użyć soli uzdrowiskowych. Są bogatsze w substancje lecznicze.

Z wapnia na silny katar: rozpuść w szklance gorącej wody tabletkę wapna musującego. Przykryj szklankę lejkiem kuchennym i wdychaj opary ustami przez dziubek.

Reklama

Z Amolu na ból głowy i gardła: wlej do miseczki łyżeczkę ziołowego płynu na 1 litr gorącej wody. Oddychaj parą pod ręcznikiem.

3 ważne zasady

  •  Parę wodną wdychaj kilka razy dziennie przez około 5-10 minut, nie dłużej. Woda nie powinna być wrząca, by się nie oparzyć.
  • Jeśli palisz, nie sięgaj po papierosa co najmniej 2 godziny przed inhalacją i tyle samo czasu po niej - grozi to podrażnieniem śluzówki.
  • Nie odkurzaj i nie rozwieszaj prania 3 godz. po zabiegu - pyłki i zapachy mogą drażnić drogi oddechowe.

Haloterapia w grocie solnej

Jest to naturalna metoda, która polega na oddychaniu oczyszczonym powietrzem przesyconym drobinkami soli (z greckiego halos, dlatego haloterapia). Wspomaga leczenie wielu chorób, m.in. astmy, nieżytów górnych dróg oddechowych, przewlekłego zapalenia zatok, łuszczycy i nerwicy. W grocie solnej panuje mikroklimat podobny do tego, jaki jest nad morzem, dlatego przebywanie w niej podnosi odporność organizmu.

Jak wygląda lecznicza grota? Jest to niewielkie pomieszczenie, w którym ściany wyłożone są blokami soli, pochodzącymi najczęściej z mórz: Martwego, Czarnego, Bałtyckiego, ale też z kopalni w Kłodawie czy Bochni. We wnętrzu panuje półmrok, stała temperatura (23-24 st. C) i wilgotność powietrza, pachnie... morzem. W czasie seansu leży się lub siedzi w wygodnych fotelach. Relaksującą atmosferę podkreśla spokojna muzyka. Niektóre groty mają specjalną ofertę dla maluchów, które mogą w czasie seansu bawić się lub słuchać bajek. Jedna sesja trwa 60 min. dla dorosłych i 30 min dla dzieci. Potrzeba co najmniej 10.

Na co zwrócić uwagę? Grota powinna być wyposażona w aerozol rozpylający cząsteczki soli (tzw. halogenerator). Chodzi o to, by w powietrzu było odpowiednie jej stężenie. W czasie godzinnego pobytu w grocie wdychamy tyle minerałów, ile przez dwa dni nad morzem.

Czysty tlen w komorze hiperbarycznej

T erapia polega na oddychaniu czystym tlenem w specjalnej kapsule, w której panuje ciśnienie wyższe niż w otoczeniu. Dzięki takim warunkom zawartość tlenu we krwi znacznie wzrasta. Metodę wykorzystuje się wspomagająco w leczeniu schorzeń związanych z niedotlenieniem i niedokrwieniem tkanek. Pomaga m.in. przy trudno gojących się ranach (np. w cukrzycy), rozległych oparzeniach, przewlekłych zapaleniach kości, problemach neurologicznych, niedosłuchu, zatruciu tlenkiem węgla.

Jak wygląda zabieg? Komory hiperbaryczne mają różną wielkość: niektóre przeznaczone są dla pojedynczych pacjentów, inne mogą pomieścić nawet kilkanaście osób. Przed wejściem do komory pacjenci przebierają się w bawełniany uniform, dostają wodę do picia (pomaga zachować prawidłowe ciśnienie w organizmie) i specjalne maski przez które będą oddychać. Pojedynczy seans trwa godzinę. Zwykle potrzeba od 10 do 20 zabiegów. Zabiegi ze skierowaniem od lekarza są refundowane przez NFZ.

lek. med. Grzegorz Prasałek, internista

Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama