Jaka emerytura po 20 latach pracy za najniższą krajową? Takie świadczenie otrzyma seniorka
Polscy seniorzy mogą zakończyć aktywność zawodową po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny warunek do uzyskania prawa do świadczenia. Jego kwota w głównej mierze zależy od kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym. Na jakie świadczenie może liczyć seniorka, która przez 20 lat zarabiała najniższą krajową?

Spis treści:
Komu przysługuje emerytura powszechna?
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, emerytura w wieku powszechnym przysługuje seniorom, którzy spełnią określone warunki. Pierwszym z nich jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Wynosi on 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

To nie jest jedyny warunek do uzyskania prawa do świadczenia. Osoba ubiegająca się o przyznanie emerytury powinna mieć opłacone składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego przynajmniej za 1 dzień.
Trzeba jednak zaznaczyć, że kwota przyznanego świadczenia w głównej mierze zależy od kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym. Wobec tego przepracowanie tylko 1 dnia mogłoby poskutkować przyznaniem skrajnie niskiej emerytury.
Emerytura minimalna - komu przysługuje i ile wynosi?
Najniższa emerytura jest przyznawana osobom, które spełnią określone wymagania. Pierwszym z nich jest osiągnięcie wspomnianego wcześniej wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn). Drugi warunek dotyczy udokumentowanego stażu pracy. Wymagany staż dla kobiet wynosi 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat.
Ile wynosi emerytura minimalna? Rzeczone świadczenie jest corocznie waloryzowane w marcu. Od 1 marca 2025 roku jego kwota jest równa 1878,91 zł brutto.
Jaka emerytura po 20 latach pracy przy najniższej krajowej?
Biorąc pod uwagę powyższe informacje - na jaką emeryturę może liczyć 60-letnia seniorka, która przepracowała 20 lat za najniższą krajową? Okazuje się, że taki staż uprawnia rzeczoną emerytkę do emerytury minimalnej, która wynosi 1878,91 zł brutto. Po 20 latach pracy za najniższą krajową wyliczona przez ZUS emerytura nie byłaby zbyt wysoka - prawdopodobnie wynosiłaby mniej niż emerytura minimalna. Jednak z uwagi na spełnienie opisanych wcześniej wymagań, seniorka otrzyma świadczenie minimalne.
Inaczej wyglądałaby sprawa w przypadku 65-letniego mężczyzny, który przepracował taki sam okres (20 lat), zarabiając najniższą krajową. W jego sytuacji nie zostałby spełniony jeden z warunków uprawniających do uzyskania emerytury minimalnej (wymagany staż pracy dla mężczyzn niezbędny do przyznania tego świadczenia to 25 lat). Wobec tego ZUS przyznałby mu emeryturę na znacznie niższym poziomie.