Reklama

Lecznicze właściwości nagietka

Nagietek – mały kwiat o pomarańczowych lub żółtych płatkach, z wdziękiem upiększający przydomowe ogródki. Najprawdopodobniej pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Wygląda niepozornie, ale tkwią w nim niezwykłe właściwości lecznicze, kosmetyczne, a nawet … kulinarne. Nagietek należy bowiem do grupy kwiatów jadalnych i może być dodawany do sałatek, zup i sosów, a barwnik otrzymywany z płatków stosowany jest w przemyśle spożywczym do barwienia m.in. żółtych serów. Właściwości lecznicze to jednak najważniejszy z walorów nagietka, który sprawia, że jest rośliną niezwykle cenioną wśród zwolenników naturalnych sposobów dbania o zdrowie. Cenne substancje aktywne, takie jak glikozydy, karotenoidy i flawonoidy znajdują się w koszyczku nagietka. W czym więc może pomóc ten mały kwiatuszek?

Przyspiesza proces gojenia:

Nagietek posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu chroni uszkodzony naskórek przed infekcjami. Znacznie przyspiesza też proces gojenia się skaleczeń, ukąszeń, zadrapań, a dzięki temu, że stymuluje produkcję kolagenu, znacznie zmniejsza ryzyko powstania blizn. Zewnętrznie stosuje się go również przy stanach zapalnych skóry i oparzeniach.

Leczy stany zapalne jamy ustnej:

Nagietek coraz częściej wykorzystywany jest do produkcji past do zębów czy płynów do płukania ust. Wszystko to dzięki właściwościom antybakteryjnym, które pozwalają nie tylko utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej, ale też pomagają zwalczyć infekcje gardła czy krtani.

Reklama

Poprawia wygląd skóry:

Marzy ci się gładka skóra, bez widocznych przebarwień i zaskórników? Na ratunek przychodzi nagietek! Posiada właściwości antyoksydacyjne, przez co działa ochronnie i wygładzająco na skórę. Ponadto nawilża ją i zapobiega łuszczeniu. Polecany do pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry.

Zapobiega chorobom oczu:

Nagietek jest bogatym źródłem beta-karotenu, który wspomaga funkcjonowanie wzroku. Zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, zapobiega uszkodzeniu soczewki i powstaniu zaćmy.

Leczy stany zapalne:

Nagietek wykazuje właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwzapalne, dlatego skutecznie wspomaga leczenie stanów zapalnych gardła, krtani, jamy ustnej, niszczy drobnoustroje, które mogą wywoływać owrzodzenie żołądka, a także łagodzi dolegliwości związane ze stanem zapalnym dróg moczowych.

Wspomaga leczenie nowotworów:

Najnowsze badania wykazują, że olej z nagietka posiada pewne właściwości, które mogą pomóc w leczeniu różnego rodzaju nowotworów, m.in. nowotworu przewodu pokarmowego. Napar z nagietka zaleca się również osobom, które wracają do zdrowia po przebytej chorobie nowotworowej.

Działa rozkurczowo:

Napar z nagietka skutecznie łagodzi skurcze w obrębie przewodu pokarmowego, pomaga w dolegliwościach trawiennych, takich jak bóle żołądka, wzdęcia. Przynosi też ulgę kobietom, które cierpią z powodu bolesnego miesiączkowania.

Uwaga!

U niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna po zastosowaniu nagietka zewnętrznie lub doustnie. Wówczas należy przerwać stosowanie i jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama