Reklama

Leczymy zapalenie krtani

To jedna z groźniejszych infekcji u maluchów. Chory brzdąc ma kaszel, obrzęknięte gardło oraz trudności z oddychaniem. Sprawdź, jak wtedy mu pomóc.

Większość ostrych infekcji krtani u najmłodszych rozpoczyna się według tego samego scenariusza: dziecko budzi się w środku nocy z napadem suchego, szczekającego kaszlu (odgłosy bardzo często są podobne do szczekania psa). Maluszek nie może wydobyć z siebie głosu, ma krótki, urywany oddech (podczas wdechu wydaje dźwięki przypominające pianie koguta) i duże problemy z zaczerpnięciem powietrza.

Smyk może mieć też nieznacznie podwyższoną temperaturę oraz chrypkę, która utrudnia lub wręcz uniemożliwia mu mówienie. Niektóre maluchy już w początkowej fazie choroby skarżą się również na silny ból gardła. Co można zrobić, aby szybko i skutecznie pomóc choremu brzdącowi? Oto niezawodne rady naszego eksperta, dr Barbary Gierowskiej-Bogusz, pediatry z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Reklama

Gdy malcowi brakuje tchu

Najgroźniejszym objawem zapalenia krtani, który może wystąpić u dziecka, są duszności. - Podczas infekcji u maluszka dochodzi bowiem do obrzęku błony śluzowej krtani, co powoduje trudności w oddychaniu - wyjaśnia dr Barbara Gierowska-Bogusz.

- W takiej sytuacji najważniejsze to nie wpadać w panikę. Aby pomóc dziecku w szybkim złapaniu oddechu, najlepiej otulić brzdąca kołderką lub kocem i wyjść z nim na balkon lub stanąć w otwartym oknie. Zimne powietrze obkurczy śluzówkę i smykowi łatwiej będzie oddychać - radzi ekspert. Atak duszności u malca złagodzi również wilgoć.

Zabierz brzdąca do łazienki i odkręć gorącą wodę, by pomieszczenie wypełniło się parą. Sprawi ona, że krtań przestanie się zwężać i brzdąc zacznie swobodniej oddychać. Pamiętaj, by podczas napadu kaszlu i duszności nie dawać maluszkowi niczego do picia, gdyż smyk może się po prostu zakrztusić.

Kiedy pójść do lekarza?

Gdy tylko zauważysz u swojego szkraba pierwsze objawy infekcji krtani, nie zwlekaj z wizytą u pediatry. Jeśli dziecko ma napad kaszlu i zaczyna się dusić, natychmiast zadzwoń po karetkę lub zawieź szkraba na pogotowie. - Być może brzdącowi trzeba będzie podać środki obkurczające błonę śluzową krtani. Może się też zdarzyć, że maluch ze względu na swój stan przez kilka dni będzie musiał przebywać w szpitalu, gdzie otrzyma tlen - mówi pediatra. Typowe leczenie zapalenia krtani polega na podawaniu środków, które złagodzą kaszel (inhalacje, nebulizacje, spraye, syropy).

- Przyjmowanie przez dziecko antybiotyku jest zasadne tylko wtedy, gdy za infekcję odpowiadają bakterie, co zdarza się stosunkowo rzadko - dodaje pediatra. Jeśli malec wysoko gorączkuje, trzeba podać mu też środki przeciwgorączkowe z paracetamolem lub ibuprofenem. Zapalenie krtani u dzieci trwa zwykle około 7 dni. Jednak już po pierwszej dobie napady silnego kaszlu i duszności znacznie łagodnieją.

Pielęgnacja smyka w domu

W czasie terapii równie ważne jak podawanie leków, jest stworzenie maluchowi odpowiednich warunków w domu. Przede wszystkim warto zadbać o właściwą temperaturę (najlepsza to około 20ºC) oraz nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa malec. Suche powietrze podrażnia bowiem śluzówki oraz wywołuje napady kaszlu. - Aby poprawić samopoczucie brzdąca i zapobiec kolejnym atakom kaszlu, 3-4 razy dziennie trzeba wietrzyć pokój dziecka i stale nawilżać w nim powietrze, umieszczając na kaloryferach specjalne pojemniki z wodą - radzi specjalista.

Warto usunąć z pokoju maluszka substancje drażniące oraz uczulające, np. pościel z pierza lub wełny. Nie należy też pozwalać, by ktokolwiek palił w obecności smyka. Chory malec może również nie mieć apetytu. Postaraj się jednak zachęcić go do częstego picia, gdyż płyny nawilżają wysuszoną śluzówkę. Gdy dziecko poczuje się nieco lepiej, zaproponuj mu lekkostrawne, półpłynne dania. Nie powinny być one jednak ani za zimne, ani za gorące.

Skąd częste choroby?

Niektóre maluchy mają skłonność do zapaleń krtani i chorują na nie kilka razy w ciągu roku. Najczęstszą przyczyną tego typu dolegliwości jest alergia oraz nakładające się na nią zakażenia wirusowe. W takiej sytuacji dziecko powinno zostać skierowane do alergologa, który zleci odpowiednie badania i podejmie decyzję o rodzaju terapii.

Czy częste infekcje krtani mogą być efektem wad anatomicznych?

Rzeczywiście, niekiedy nawracające zapalenia krtani u maluchów mogą być spowodowane rzadkimi wadami anatomicznymi. Wówczas trzeba pójść z dzieckiem na konsultację do laryngologa, który zaleci odpowiednią terapii.

Czy maluszka z infekcją krtani można leczyć na własną rękę?

Z maluchem, u którego podejrzewamy infekcję krtani, należy jak najszybciej pójść do lekarza. Pediatra zaleci odpowiednie leczenie w domu lub - w zależności od stanu maluszka - skieruje go do szpitala.

Jakie są przyczyny choroby?

Zapalenia krtani mogą być wywoływane zarówno przez wirusy, jak i przez bakterie. W zależności od źródła zakażenia, różnią się przebiegiem, siłą, a także niebezpieczeństwem ataków.

U dzieci występują: ostre, kurczowe zapalenie krtani - infekcja wirusowa, na którą zazwyczaj zapadają maluchy między 1. a 3. rokiem życia; zapalenie nagłośni - powodowane przez bakterie, zwykle atakuje maluszki w wieku 2-7 lat;

● podgłośniowe zapalenie krtani - dolegliwości wywołane przez wirusy najczęściej mają dzieci do 3. roku życia.


Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: zapalenie krtani
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy