Reklama

Lekarka zdradza, co zmniejsza ryzyko raka piersi! Z jej porad korzystają gwiazdy

Zbyt niska świadomość Polek w zakresie profilaktyki i wczesnej diagnostyki raka piersi sprawia, że w naszym kraju wciąż rośnie umieralność na ten rodzaj nowotworu. Eksperci apelują o monitorowanie stanu swojego zdrowia. Są zdania, że możemy znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania. W jaki sposób?

Czy możemy ustrzec się przed rakiem piersi?

Na nowotwór piersi każdego roku umiera ponad 500 tys. kobiet. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, rozpoznaje się go rokrocznie u 12 proc. żeńskiej populacji. Wielu z nas wydaje się, że za występowanie nowotworów odpowiada głównie genetyka. Oznaczałoby to, iż na zapobiegnięcie rozwojowi choroby mamy znikomy wpływ. Tymczasem,  jak wskazuje dr Kristi Funk, chirurg onkologiczna, która w 2013 roku przeprowadziła zabieg prewencyjnej podwójnej mastektomii u Angeliny Jolie, w rzeczywistości mamy znacznie większą kontrolę nad naszym organizmem.

Samobadanie: O tym nie możesz zapominać!

Nawykiem, który powinien wejść nam w krew, jest comiesięczne samobadanie piersi. 

Reklama

- Badanie powinnyśmy wykonać wraz z rozpoczęciem cyklu menstruacyjnego. W ten sposób możemy zauważyć pojedyncze guzki, zgrubienia, obrzęki lub jakiekolwiek inne niepokojące zmiany, gdy tylko się one pojawią. Zwiększy to nasze szanse na wyleczenie - zaznacza dr Funk.


Aby przeprowadzić samobadanie, należy najpierw stanąć przed lustrem z uniesionymi do góry rękami, które później kładziemy na biodrach. 

- Już na tym etapie możesz zauważyć zmiany w kolorze czy wielkości brodawek. Następnie unieś lewą rękę nad głowę, a trzema złączonymi palcami prawej dłoni sprawdź lewą pierś kolistymi ruchami od środka na zewnątrz oraz z góry na dół. Powtórz te czynności po zmianie strony - instruuje lekarka, dodając, że niezbędnym uzupełnieniem samobadania jest coroczne wykonanie mammografii.

Dieta również jest częścią profilaktyki

Kolejnym zdrowym nawykiem, dzięki któremu zminimalizujemy ryzyko nowotworu, jest dobrze zbilansowana, bazująca na warzywach i produktach pełnoziarnistych dieta. Jak podkreśla, dieta roślinna dostarcza mnóstwa przeciwutleniaczy, które hamują namnażanie się wolnych rodników, eliminują z organizmu substancje rakotwórcze, które przyjmujemy wraz z wysokoprzetworzonym pożywieniem, a także naprawiają uszkodzenia DNA. Szczególnie polecanymi przez ekspertkę produktami są brokuły, siemię lniane i soja.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej!

Lekarka Angeliny Jolie radzi, by do minimum ograniczyć również spożycie alkoholu oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Dodaje, że aby odnieść pożądane korzyści płynące z wysiłku fizycznego, wystarczy codziennie spacerować. 


Przeczytaj także:

5 błędów popełnianych przy przyrządzaniu kurczaka

Alicja Tysiąc nie żyje. Tak walczyła o prawo do aborcji

Sklepy otwarte w Boże Narodzenie 2021. Gdzie zrobimy zakupy 25 grudnia?

Zobacz również: 


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: nowotwór piersi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy