Reklama

Lepiężnik: Superzioło na kilkadziesiąt dolegliwości

Leczniczą moc lepiężnika różowego (Petasites hybridus) doceniły już starożytne cywilizacje i wraz z upływem wieków odkrywano coraz to nowsze i bardziej cenne jego zastosowania. Kiedyś sądzono, że jest w stanie "odpędzić" i pokonać groźne choroby zakaźne, dlatego jego sproszkowany korzeń stosowany było jako specyfik przeciwko zarazie oraz skuteczny środek eliminujący pasożyty jelitowe i łagodzący wrzodziejące rany. Dziś lepiężnik różowy z powodzeniem wykorzystywany jest między innymi jako skuteczna broń w walce z bólem migrenowym, dolegliwościami kobiecymi, niewydolnością krążeniową, zaburzeniami trawiennymi i chorobami układu oddechowego oraz moczowego. Na podstawie prowadzonych badań można śmiało stwierdzić, że sława zioła będzie jeszcze rosła - proporcjonalnie do pęczniejącej listy jego zastosowań.

Lepiężnik różowy pochodzenie

Pochodzący z Europy lepiężnik różowy (Petasites hybridus) preferuje gliniaste i piaszczyste ziemie. Najczęściej rośnie wzdłuż rzek, strumieni, przy stawach, jeziorach, moczarach oraz w lasach. W Polsce można go spotkać między innymi w Beskidzie Niskim.

Lepiężnik różowy przypomina grzyba

Uwagę spacerowiczów przykuwa swoim nietuzinkowym wyglądem. Różowawa łodyga kwiatu lepiężnika przypomina grzyba, a ogromne liście, wykorzystywane kiedyś jako ochrona przed słońcem i deszczem - rabarbar. Nietrudno się zatem domyślić, że od rosnących w skupiskach, zjawiskowych - i co ciekawe kwitnących w lutym - roślin ciężko oderwać oczy.

Reklama

Dlaczego lepiężnik leczy?

Lecznicze działanie wykazują i są w takim celu wykorzystywane liście, kwiaty, łodygi i korzenie lepiężnika różowego, które stanowią doskonałe źródło soli, kwasów, witamin, pektyn, śluzu, garbników, żywic, olejków lotnych, flawonoidów, goryczy, inuliny, alkaloidów, petazyny, flawonów oraz laktonów terpenowych.

Lepiężnik różowy: Działanie

Lepiężnik, dzięki zawartym składnikom, wykazuje wszechstronne działanie. W medycynie naturalnej, ale nie tylko, wykorzystywane są przede wszystkim jego właściwości odkażające, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, odtruwające, żółciopędne, rozkurczowe, przeciwzapalne, uspokajające, wykrztuśne, przeciwkrwotoczne i wzmacniające.

Lepiężnik różowy a odkażanie

Początkowo doceniane były przede wszystkim właściwości odkażające i przeciwpasożytnicze lepiężnika różowego. Wierzono, że "odpędza" groźne choroby i jego sproszkowany korzeń skutecznie wykorzystywano do leczenia zarazy, świnki, ospy i odry; eliminowania pasożytów z układu pokarmowego oraz odkażania i gojenia wrzodziejących ran.

Lepiężnik różowy a dolegliwości kobiece

Stosunkowo wcześnie odkryto również, że lepiężnik różowy może stanowić skuteczne narzędzie do pokonywania dolegliwości kobiecych; między innymi upławów, zapalenia jajników i jajowodów, świądu, przedłużającego się krwawienia miesiączkowego, opryszczki płciowej. Dziś wiadomo też, że lepiężnik potrafi doskonale stymulować miesiączkę.

Lepiężnik różowy a choroby układu oddechowego

Lepiężnik różowy - ze względu na swoje tonizujące i wykrztuśne właściwości - doskonale sprawdza się w łagodzeniu objawów i skutków chorób układu oddechowego. Jego dobroczynne działanie na tym polu potwierdziły przeprowadzone -

między innymi przez szwajcarskich ekspertów - badania, które wskazują, że może okazać się wyjątkowo skuteczny w terapii pacjentów zmagających się z katarem siennym, astmą i przewlekłym obturacyjnym zapaleniem oskrzeli.

Warto w tym miejscu nadmienić, że picie naparu z ziela lepiężnika różowego świetnie sprawdza się przy występowaniu uporczywego kaszlu i kataru.

Lepiężnik różowy a układ pokarmowy

Lepiężnik różowy doskonale stymuluje proces trawienia i ma wyjątkowo dobroczynny wpływ na żołądek, kanały żółciowe i dwunastnicę. Praktyka potwierdziła jego skuteczność w zwalczaniu skutków: kolki, zapalenia dróg moczowych, występowania kamieni nerkowych oraz stanów chorobowych żołądka oraz jelit.

Lepiężnik różowy a bóle migrenowe

Lepiężnik różowy - dzięki zawartej w nim petasynie i izopetasynie - doskonale sprawdza się, co zresztą potwierdziły przeprowadzone przez ekspertów badania, jako lek przeciwbólowy i z powodzeniem wykorzystywany jest w terapii pacjentów zmagających się z napadami migrenowymi. W celach przeciwbólowych wykorzystywany jest zarówno korzeń, jak i liście lepiężnika.

Lepiężnik różowy a stany zapalne skóry

Lepiężnik różowy stosowany zewnętrznie pomaga zniwelować skutki stanów zapalnych skóry i wspomaga gojenie się ran otwartych.

Lepiężnik różowy: Jak go stosować?

Z lepiężnika różowego - w zależności od rodzaju dolegliwości - można przygotować napar z liści lub kłączy, ocet, syrop na kaszel, maść na trudno gojące się rany, kłącza w cukrze do ssania, olej do oczyszczania skóry suchej lub odmładzające, natłuszczające i odżywcze maseczki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: migrena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy