Reklama

Letnie przeziębienie – skąd się bierze?

Zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale uporczywy kaszel, katar, gorączka i inne objawy przeziębienia, mogą przytrafić się nawet podczas upalnych wakacji. Jak ich uniknąć? Radzi nasz ekspert otolaryngolog Piotr Łach.

Chociaż grypa kojarzy nam się z porą jesienno-zimową, to na przeziębienie, które może się rozwinąć w tę chorobę, narażeni jesteśmy przez cały rok - również latem.

Fale upałów przeplatane okresami chłodu, zimne wieczory i poranki oraz inne przeplatanki pogodowe, narażają nas na nagłe ochłodzenia organizmu. Sprzyja temu brak ostrożności - któż spodziewa się przeziębienia latem?

Tymczasem nawet jedząc lody podczas upału, czy pijąc zimne napoje narażamy się na spadek odporności i atak niebezpiecznych wirusów.

Reklama

Kto jest najbardziej narażony na infekcje latem?

Szczególną ostrożność powinny latem zachować osoby starsze, przemęczone, narażone na stres. Infekcje łatwiej dotykają również kobiety w połowie cyklu menstruacyjnego i oczywiście małe dzieci, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Jeśli znajdujemy się w jednej z grup ryzyka, warto podjąć środki zaradcze, by  zwalczyć infekcję, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy.

Objawy letniego przeziębienia

Wprawdzie infekcje letnie mają zwykle łagodniejszy przebieg niż te, które dotykają nas jesienią i zimą, ale charakterystyczne objawy są takie same:

- łamanie w kościach,

- pogorszenie nastroju,

- katar

- kaszel,

- podwyższona temperatura

- niekiedy nudności i biegunka.

Zlekceważenie pierwszych objawów przeziębienia i grypy latem, prowadzi do rozwoju infekcji i wystąpienia poważnych chorób z zapaleniem płuc łącznie.


Jak leczyć infekcje latem?

Najpóźniej wtedy, kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy infekcji, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki i niezwłocznie zacząć je zażywać.

Na udrożnienie nosa, stosujemy dostępne w aptece leki w aerozolu, lub w przypadku dzieci - w postaci żelu. Warto również stosować inhalacje z olejku eukaliptusowego, lub rumianku.

Kaszel złagodzi odpowiedni syrop. Skuteczny, tani i naturalny środek z cebuli możemy zrobić w domu sami.

Ból gardła zwalczymy przy pomocy tabletek do ssania i płukanek, na przykład z wody z solą lub nadmanganianem potasu

Przez cały czas warto oczywiście pamiętać o sposobach naszych babć - na przykład o piciu herbaty z malinami, naparu z kwiatu lipy, czy soku z czarnego bzu.

Jeśli objawy nie ustąpią po kilku dniach, nie męczmy się i nie czekajmy na pogorszenie. Należy skonsultować się z lekarzem, gdyż czasem może być konieczna kuracja antybiotykowa, której nie wolno przeprowadzać samodzielnie.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

W myśl powyższej maksymy pamiętajmy, by unikać narażania siebie i naszych dzieci na wychłodzenie. Pomyślmy o cieplejszym okryciu wieczorem, nie kąpmy się w zbyt zimnej wodzie i nie przesiadujmy na zimnych, kamiennych ławkach, schodach i innych tego typu powierzchniach.

Kiedy zmoczy nas deszcz, choćby nawet był ciepły, przebierajmy się w suchą odzież najszybciej, jak to możliwe.

Nie lekceważmy letnich infekcji. Zapobiegajmy im, by nie spędzać wakacji w łóżku.

Marcin Czarnobilski


RMF24
Dowiedz się więcej na temat: przeziębienie | grypa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy